Melasın beton katkısı olarak kullanılmasının dayanıklılığa etkisi
Effect of molasses as an admixture in concrete on durability
- Tez No: 317864
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET CANBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada orta akışkanlaştırıcı olarak kullanılan melasın betonun dayanıklılığına etkisi incelenmiştir. Diğer orta akışkanlaştırıcı katkıların beton dayanıklılığına etkileri de göz önüne alınarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışmada 2 adedi katkısız, 12 adedi katkılı olmak üzere toplam 14 tip beton üretilmiştir. Ürettiğimiz betonlarda çimento dozajları 270 kg/m3 ve 320 kg/m3, katkı miktarları çimento dozajının % 0.5'i ve % 1'i oranlarında kullanılmıştır. Orta akışkanlaştırıcı katkı olarak Selka Hazır Beton firmasından tahsis edilen SA 304 K kodlu akışkanlaştırıcı (polimerik sülfonat), melas esaslı katkı ve teknik formaldehit kullanılmıştır. Maksimum tane çapı 22 mm seçilmiştir. Betonlardan bir kenarı 15 cm boyutlarında küp numuneler üretilmiştir.Taze beton deneylerinde çökme deneyi ile kıvam ölçülmüştür. Taze beton birim ağırlığı ölçülmüştür. Priz süreleri ölçülmüştür. Kompasite değerleri bulunmuştur. Sertleşmiş beton deneylerinde kılcal su emme deneyi, birim ağırlık deneyi yapılmıştır, ultrases geçiş hızı hesaplanmıştır, basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı deneyleri yapılmıştır. Dayanıklılık deneylerinde sülfata dayanıklılık deneyleri, alkali-silika reaksiyonu deneyi etkisi ve asit deneyleri yapılmıştır.Bu çalışmada kullanılan melaslı katkılar istenilen su azaltma koşulunu yerine getirmiştir. Tüm dayanımlar, standartlarda istenen değerleri sağlamıştır. Melaslı katkıların SA 304 K kodlu polimerik sülfonata göre daha fazla priz geciktirdiği görülmüştür. Bazı numunelerde melasın ultrases geçiş hızını arttırdığı görülmekle beraber birim ağırlık değerlerinde melaslı katkılarla polimerik sülfonatlı katkılar arasında belirgin bir fark ortaya çıkmamıştır. Polimerik sülfonatlı numunelerde çökme değerleri katkısız numunelere göre biraz daha yüksek çıkmıştır. Melaslı numunelerde ise daha da fazla çökme değerleri elde edilmiştir. Sülfat ve asit etkisinin ultrases geçiş hızlarına fazla etkisi görülmese de özellikle 90. günden itibaren basınç dayanımlarını düşürmüştür. Alkali-silika reaksiyonları numunelerde genleşmeye neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; the effect of normal plasticizers on durability of concrete was investigated. During this study; 14 types were produced of concrete that 2 of them were without admixture and 12 of them were with admixture. In these concrete, dosages of the cement were 270 kg/m3 and 320 kg/m3, the admixtures ratios were used 0,5 % and 1% of cement dosages. The admixtures based on SA 304 K from Selka Ready-mixed Concrete Firm, molasses and tecnic formaldehyde were used as normal plasticizers. By using of selected aggregate which has maximum diameter of 22 mm, cubic specimens of 15 cm for all types of concrete were produced.Consistency (slump), fresh unit weight, setting time were tested. Compasity found on fresh concrete. Capillary water absorption, unit weight, ultrasound pulse velocity, compressive strength, tensile strength were tested on hardened concrete. Sulfate resistance, alkali-silica reactions effect and acid effect were tested on durability tests.Molasses based admixtures used in this study, reduced more water than required for normal plasticizers in the standarts. All the strengths values attained limits in the standarts. Longer initial and final setting times were observed in the molasses based admixtures than polimeric sulfonat ones. In some samples ultrasound pulse velocity increased with molasses based admixtures. There is no important difference between molasses and polimeric sulfonat based admixtures, on unit weight values. Polimeric sulfonat based admixtures incresed slump values and molasses based admixtures? slump values are much more than polimeric sulfonat based admixtures. Compressive strength were reduced because of sulfate resistance and acid effect but there is no important difference on ultrasound pulse velocity. Samples were expansed because of alkali-silica effect.