L-NAME ile hipertansiyon oluşturulmuş sıçanlarda gallik asit enjeksiyonunun etkisi
The effect of gallic acid on L-NAME induced hypertension in rats
  1. Tez No: 317872
  2. Yazar: ESİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL ÖZELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada sıçanlarda, gallik asitin; L-NAME ile deneysel olarak oluşturulanhipertansiyon üzerindeki etkileri araştırıldı.Çalışmada 60 adet, 10 haftalık Spraque Dawley dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlareşit sayıda 6 gruba ayrıldı. Gruplara 4 hafta boyunca her sabah aynı saatlerdeenjeksiyonla verilmesi gereken madde uygulandı. Kontrol grubu olan 1.Gruba sadeceserum fizyolojik (SF) intraperitonal (i.p) olarak uygulandı. 2.Grup olan Gallik asit 100grubuna 100mg/kg Gallik asit (SF'de çözdürülerek) i.p olarak uygulandı. 3.Grup olanGallik asit 200 grubuna 200mg/kg Gallik asit (SF'de çözdürülerek) i.p. olarakuygulandı. 4.Grup olan L-NAME grubuna 20mg/kg L-NAME i.p. olarak uygulandı.5.Grupta, 20mg/kg L-NAME ve 100mg/kg Gallik asit dozları aynı sıçana i.p. olarakuygulandı. 6.Grupta, 20mg/kg L-NAME ve 200mg/kg Gallik asit dozları aynı sıçanai.p. olarak uygulandı. Sıçanlar 4. haftanın sonunda sırasıyla 10mg/kg Xylasine HCl(Rhompun) ve 50mg/kg Ketamin HCl (Ketalar) anestezisi altında ameliyat edilereksistolik basınç (SB), diyastolik basınç (DB), nabız basıncı (PB), kalp hızı(HR), ortalamaarter basıncı (MAP) değerleri ölçülerek kaydedildi. Sonuçlar istatistiksel olarakdeğerlendirildi. L-NAME ve Gallik asitin birlikte uygulandığı gruplarda SB ve DBdeğerlerinin önemli ölçüde azaldığı görüldü. Gallik asit grupları ve kontrol grubundaparametrelerde önemli bir değişim gözlenmedi. L-NAME grubu ile diğer gruplararasında önemli ölçüde bir farklılık görüldü. Çalışmanın sonucu, Gallik asitin 200mg/kg dozunun; L-NAME ile deneysel olarak hipertansiyon oluşturulan sıçanlarda kanbasıncını düşürdüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to investigate that effects of gallic acid on experimental inducedhypertension induced with L-NAME in rats.60 ten-week old female Spraque Dawley rats were used in this study, which werecategorized into 6 different groups of equal numbers. The substance to be given to therats by means of an injection were administrated intraperitonally(i.p) around the sametime every single day for 4 weeks. Group 1,the Control group(Group1) was given onlysaline i.p. Group 2, the Gallic acid Group, was given 100mg/kg Gallic acid dissolved insaline i.p. the Group 3, the Gallic acid Group, was given 200mg/kg Gallic aciddissolved in saline i.p. Group 4 L-NAME Group was given 20mg/kg of L-NAME i.p.As for Group 5 it was given both 20mg/kg of L-NAME and 100mg/kg of Gallic acidrespectively. As for Group 6 it was given both 20mg/kg of L-NAME and 200mg/kg ofGallic acid respectively. At the end of 4 week, the rats were anesthetised under10mg/kg Xylasine HCl (Rhompun) and 50mg/kg Ketamin HCl (Ketalar) respectively.Following the sacrifice of the rats,the following values of the rats were measured andevaluated statistically: systolic pressure (SP), diastolic pressure (DP), pulse pressure(PP), heart rate (HR) and mean arterial pressure (MAP). In the groups given L-NAMEaccompanied by Gallic acid, SP and DP values were observed to have decreasedremarkably. No significant change could be determined for the parameters in eitherGallic acid or Control Group.There was no statistically significant difference betweenL-NAME and the other groups in this respect. In conclution, the present studydemonstrated that 200mg/kg of gallic acid combined with L-NAME decreased bloodplessure of the rats suffering from experimentally induced hypertension.