Eskişehir Yazılıkaya vadisi ve çevresi florası
Flora of Eskisehir Yazılıkaya valley and environment
  1. Tez No: 317871
  2. Yazar: BURÇİN ÇINGAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ATAŞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Araştırma, Eskişehir ilinin güneydoğusundaki Han ilçesine bağlı Yazılıkaya köyüvadisinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanından Mart 2009 - Kasım 2010 tarihleriarasında 1130 bitki örneği toplanmıştır. 74 familya, 274 cins, 478 tür ve türaltı taksontespit edilmiştir. Eğreltiler 1, Açık Tohumlular 7, Kapalı Tohumlular ise 470 taksoniçermektedir. Toplam 66 takson Türkiye için endemiktir. Endemizim oranı % 13.81'tir.Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımları ve oranları ise; % 16.53'ü İran-Turan (79 takson), % 10.4'ü Akdeniz (48 takson), % 8.37'si Avrupa-Sibirya (40takson), % 0.63'ü Öksin (3 takson) ve % 72.59'u geniş yayılışlı veya fitocoğrafikbölgesi bilinmeyen % 64.23 (307 takson)'dir. Oluşturulan floristik listedeki KapalıTohumlu bitki örneklerinin tür üstü kategorilerinde, Angiosperm Phylogeny Group III(APG III) sistemine göre değişiklik olduğu tespit edilmiştir. APG III sistemine göreKapalı Tohumlu bitkilerin tür üstü kategorileri sınıflandırıldığında 64 familya ve 268cinsten oluştuğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the valley of the Yazılıkaya village belonging to Handistrict which is about 80 km south-east of the Eskişehir province. 1130 plant specimenswere collected from the area between March 2009 and November 2010. Identificationof the specimens revealed the presence of 478 taxa belonging to 274 genera in 74families. Cryptogamae are 1 taxa, Spermatophyta are 477 taxa (Gymnospermae are 7taxa and Angiospermae are 470 taxa). A total of 66 taxa determined in the research area(% 13.81) are endemic for Turkey. The distribution of phytogeographic elements are asfollows: Irano-Turanian elements are 79 taxa (%16.53), Mediterranean elements are 48taxa (% 10.4), Euro-Siberian elements are 40 taxa (% 8.37), Euxin elements are 3 taxa(% 0.63), widespread and other which their regions unrecognized are 307 taxa(%64.23). Floristic list of Angiospermae plant samples created in specimens accordingto categories above differ from Angiosperm Phylogeny Group III (APG III) system.According to APG III system, Angiospermae plant samples created in specimens abovecategories classified 64 families and 268 genera.