Hesperidin ve aerobik egzersizin L-name ile oluşturulmuş hipertansif sıçanlarda antihipertansif etkisinin incelenmesi
Investigation of the antihypertensive effect of hesperidin and aerobic exercise in L-name-induced hypertensive rats
  1. Tez No: 949394
  2. Yazar: BEYZA NUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ERDEM, PROF. DR. DURMUŞ DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hipertansiyon günümüzde ülkemizde ve dünyada yaygın olarak görülen, yüksek kan basıncı ile karakterize, yaşam kalitesini düşüren ve yaşamı tehdit eden bir halk sağlığı problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak ilaç tedavisi ve birkaç yaşam değişikliği ile kontrol altına alınabilmektedir. Bizim bu çalışmayı yapmaktaki amacımız ise kan basıncını düşürücü etkileri literatürde ayrı ayrı gösterilmiş ancak birlikte incelenmemiş olan aerobik egzersiz ile hesperidinin antihipertansif etkilerini ayrı ayrı ve birlikte uygulayıp karşılaştırmaktı. Bu amaçla üç haftalık erkek Sprague dawley cinsi sıçanlara çalışmadan önce 10 gün boyunca intraperitoneal 75 mg/ kg L-NAME enjeksiyonu yaparak hipertansiyon modeli oluşturuldu. Daha sonra üç hafta boyunca ilgili gruplara 0,5 mmoL/kg/gün hesperidin ve haftada 5 gün 60 dakikalık seanslar halinde hafif- orta şiddetli koşu programını ayrı ayrı ve birlikte olacak şekilde uygulandı. Birinci, ikinci ve üçüncü haftaların sonunda tail-cuff ile sıçanların sistolik ve diyastolik kan basınçlarını ölçüldü. Ayrıca kanda lipit profili, kan glikozu seviyesi, antioksidan enzimler süperoksit dismutaz (SOD) ve katalazın plazma aktivitesi (CAT), toplam antioksidan (TAS) ve oksidan kapasite (TOS), kan plazma lipit peroksidasyonu (MDA/TBARS testi) ve inflamatuar belirteç (TNFα, IL-6, C-reaktif proteini (CRP)) seviyeleri incelendi. Çalışmamızın sonucunda aerobik egzersizin tek başına hesperidin uygulamasına göre kan glikozunu düşürmede ve kan lipit profilini iyileştirmede, hesperidin ile birlikte aerobik egzersiz uygulamasının kan basıncını düşürmede, tek başına hesperidin uygulamasının ise karaciğer fonksiyonlarını korumada, inflamasyonu ve oksidatif stresi azaltmada daha etkili olduğu sunucu elde edildi.
Özet (Çeviri)
Hypertension is a common public health issue both in our country and worldwide, characterized by high blood pressure, reduced quality of life, and increased mortality risk. However, it can be managed with medication and certain lifestyle changes. The aim of this study was to investigate and compare the antihypertensive effects of aerobic exercise and hesperidin, which have individually been shown in the literature to lower blood pressure, but have not yet been studied in combination. In this study, male Sprague dawley rats were administered intraperitoneal injections of 75 mg/kg L-NAME for 10 days to induce hypertension. Following this, for three weeks, the relevant groups were subjected to 0.5 mmoL/kg/day hesperidin treatment, and/or moderate-intensity treadmill running sessions (60 minutes/day, 5 days/week), either separately or in combination. Systolic and diastolic blood pressures of the rats were measured using the tail-cuff method at the end of the first, second, and third weeks. Additionally, blood lipid profile, blood glucose levels, antioxidant enzyme activities in plasma—superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT)—as well as total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), lipid peroxidation (MDA/TBARS test), and inflammatory markers (TNF-α, IL-6, and C-reactive protein [CRP]) were evaluated. The results demonstrated that aerobic exercise alone was more effective than hesperidin alone in reducing blood glucose levels and improving lipid profile. The combination of hesperidin and aerobic exercise was more effective in reducing blood pressure, while hesperidin alone was found to be more effective in protecting liver functions and reducing inflammation and oxidative stress.