Bulanık mantığın teknolojideki kullanımları
Applications of fuzzy logic in technology
  1. Tez No: 317903
  2. Yazar: AHU MERYEM ÇUVALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA MENKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın giriş bölümünde, klasik mantık ile ilgili genel bilgiler derlenmiş, ikinci bölümde Fuzzy Mantığın kuruluş aşamasının kısa bir tarihçesi incelenmiştir. 3. Bölüm'de, Fuzzy Mantığın teorik olarak kuruluşu derlenmiştir. 4. Bölümde, otomobiller için Fuzzy mantığın uygulanması, torna makinesi için uygulanması derlenmiştir. 5. Bölüm'de, Fuzzy Modelleme hakkında bilgi verilmiş, modellemenin erozyon çalışmalarındaki uygulaması açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In introduction of this study, compiled general information related to classical logic, in the second part, a brief history of the Fuzzy logic is examined. In 3. Chapter, as the theoretical foundation of fuzzy logic is compiled. In 4. Section, the implementation of automobiles and turning machine has been compiled for the Fuzzy Logic. In 5. Section, provides information on Fuzzy Modeling, described to application of erosion studies.