Yumuşak doku sarkomlarının sınıflandırılmasında bulanık bilişsel haritaların uygulanması
Application of fuzzy cognitive maps for classifying soft tissue sarcomas
  1. Tez No: 317965
  2. Yazar: FATMATÜL ZEHRA USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT TOKMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bulanık bilişsel haritalar (BBH) metodunun biyomedikal mühendisliği alanındaki uygulamalarını yaygınlaştırmak için bir görsel arayüz tasarlanmış ve bu arayüz kullanılarak yumuşak doku sarkomları sınıflandırılmıştır. Bu arayüz ile farklı uzmanlık alanlarına sahip uzmanların beraber çalıştığı biyomedikal alanında uzmanlar arasındaki iletişimi artırmak ve problem çözümlerine hız kazandırmak amaçlanmıştır. Tasarlanan arayüz kullanılarak sistem tanımlaması, verilerin analizi ve sonuçların gösterimi işlemleri basitleştirilmiştir. Böylece uzmanların metoda adapte olma süresi azalmıştır.BBH metodu ile farklı uzmanların tasarladıkları haritalar birleştirilir. Böylece problem çözümünde birden fazla uzmanın görüşü etkili olur. Patoloji gibi uzman deneyim ve eğitiminin tümör derecelendirilmesinde önemli olduğu bir alanda BBH metodu kullanılarak daha nesnel sonuçlara ulaşılabilir. Sistem tanımlamasında bulanık ifadelerin kullanılması uzmanın sistemi tanımlamasını kolaylaştıran bir avantajdır. Yumuşak doku sarkomlarının derecelendirilmesi için tasarlanan sistemde Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul gören derecelendirme sistemleri baz alınmıştır. Bu, tasarlanan sistemin uzmanlar tarafından kabul görme oranını artırmaktadır.Yumuşak doku sarkomlarının sınıflandırılmasında bulanık bilişsel haritaların kullanılması ile genel olarak % 94.35 başarılı sınıflandırma yapılmıştır. Metodun başarısı yapay sinir ağları ve karar ağaçları yöntemleri ile karşılaştırılmış, BBH metodunun daha başarılı ve tutarlı sonuç verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
To increase applications of fuzzy cognitive maps (FCM) in biomedical engineering, an interface is designed and this is used for classification of soft tissue sarcomas. The aims of designing this interface are increasing of communication between experts working in different professions, especially, in biomedical areas and speeding up solution of medical problems. Using this interface, describing a system, analyzing data and displaying results are getting simpler. Thus, adaptation time of experts to this method is shorter.In FCM method, different expert?s map are combined. So, more than one expert opinion take place in solutions. In Pathology, expert?s experience and education are efficient in tumor grading. So, using FCM in this area, more objective results.can be achieved. It is an advantage that using fuzzy expressions when describing system. The system designed for classificaton of soft tissue sarcomas is based tumor grading systems accepted by World Health Organization. So, acceptance of FCM classification system between experts is on the upgrade.Total classification rate of soft tissue sarcomas by using FCM is % 94.35. Result of FCM is compared with artificial neural network (ANN) and desicion tree results. FCM method is more successful than others.