Yansıma esaslı optik renk sensörü tasarımı ve eniyilenmesi
Design of reflective optical color sensor and its optimization
- Tez No: 317980
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER GALİP SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Renk algılama, optik sensörlerin önemli konularından biridir. Rengin algılanmasında ve ölçümünde birçok yöntem ve bu yöntemlerle ilişkili de birçok cihaz geliştirilmiştir. Bu da farklı özellikli birçok renk uzayının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Cihazların karakterize edilmesinde uzaylar arası dönüşüme gerek duyulmakta ve bunun için de birçok yaklaşım kullanılmaktadır.Bu tez çalışmasında, parlak ve pürüzsüz bir yüzeyin renk bilgisini belirlemek amacıyla mikrodenetleyici kontrollü ve bilgisayar destekli bir optik renk sensörü tasarımı yapılmış ve sistemin eniyilenmesi için yapay zeka teknikleri kullanılmıştır. Sensörün kullanışlılığının test edilmesi amacıyla endüstriyel alanlarda uygulamalar yapılmıştır. Yansıma esaslı renk sensörlerinde temel sorun olarak ortaya çıkan, koyu renklerdeki performansının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmış ve sonuçların çok iyi olduğu gözlemlenmiştir. Neme maruz kaldığında renk değiştiren silikajeller kullanılarak renk probuyla nem ölçümünün olabilirliği gösterilmiştir. Elde edilen çıkarımlara göre, yansıma esaslı optik renk sensörü, değişik mühendislik uygulamalarında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Color sensing is one of the important subjects of optical sensors. For the detection and measurement of the color, many methods and many devices associated with these methods are developed. This causes emerging of color spaces with different features. Inter-spaces conversion is required in the characterization of these devices and several approaches are used for this purpose.In this thesis, a computer-aided optical color sensor driven by microcontroller was designed in order to determine color information of a bright and smooth surface and artificial intelligence techniques were used for the optimization of this system. Industrial applications were performed so as to test the usefulness of the sensor. Studies were carried out to improve their performances at dark colors resulting as the main problem in reflective color sensors and satisfactory results were observed. The feasibility of measurement of moisture through the designed color probe was shown by using silica gels that change color when exposed to moisture. According to obtained conclusions, reflective optical color sensor can be used in various engineering applications.