Doppler görüntüleme tekniği ve dinamo modeli ile ilişkisi
Doppler imaging technique and its relation with dynamo theory
  1. Tez No: 317999
  2. Yazar: ONUR ŞATIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT FİKRİ ÖZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada irdelenen Doppler görüntüleme tekniği ile yıldızların manyetik alan kaynaklı yüzey düzensizlikleri (yıldız lekeleri, kimyasal düzensizlikler) haritalanabilmekte, diferansiyel dönme ve dinamo modeline ilişkin kanıtlar aranabilmekte ve dinamo modelinin öngörüleri yorumlanabilmektedir. Deutsch (1958) tarafından Ap yıldızlarının yüzey düzensizliklerini modellemek üzere ortaya atılan, Vogt et al. (1983) tarafından soğuk yıldızlara uyarlanan Doppler görüntüleme tekniği, günümüzün en kuvvetli yıldız görüntüleme tekniklerindendir. Öncelikle Güneş ve yıldız etkinliği (aktivitesi), Dinamo modeli gibi konular anlatılmış, sonrasında Doppler görüntüleme tekniği, tarihçesi, gelişimi, farklı yaklaşımları, sayısal kodları, literatüre katkısı vb. konular çevresinde tartışılmıştır. Sonuç olarak da öne çıkan ve hâlâ kullanımda olan kodlar belirtilmiş, bu teknik ile görüntülenmiş yıldızlar ve o yıldızların Doppler görüntülerinin yayımlandığı makaleler listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the Doppler Imaging technique which allows to map magnetic surface inhomogenities (such as star spots and chemical irregularities), search evidences for differential rotation and dynamo model as well as interpreting its foresigths and calculations. Doppler Imaging which was developed by Deutsch (1958) to model the surface irregularities of Ap stars and applied to cool stars by Vogt et al. (1983) is one of the most powerful stellar imaging techniques of today. Primarily the Solar and stellar activity and dynamo model are considered and followed by the history, development and different approaches of Doppler imaging technique as well as its numerical codes and contributions to the literature. Finally, the most considerable and up-to-date codes are indicated together with the Doppler imaged stars.