Endüstriyel arıtma çamurlarının ozonla minimizasyonu ve bertaraf maliyetinin değerlendirilmesi
Minimization of wastewater treatment plant sludge of an industrial district by means of ozonation: Evaluation of sludge disposal costs
- Tez No: 318034
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNAY YILDIZ TÖRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada bir O.S.B. atıksu arıtma tesisinin aktif çamur prosesinden oluşan endüstriyel arıtma çamurlarının miktarını azaltmak için, uygun bir yöntem olabileceği düşünülen ozonla dezentegrasyon yönteminin etkinliği irdelenmiştir.Bu amaçla bu çalışmanın giriş bölümünde arıtma çamurlarının çevre ve insan sağlığı açısından önemi vurgulanmış, çalışmanın anlam ve önemine değinilmiştir. II. Bölümde ise arıtma çamurlarının genel karakteristiklerinden bahsedilerek arıtma çamuru kaynaklarına değinilmiş ve mevcut zararların önlenmesi için hali hazırda ülkemizde uygulanan yasal yaptırımlar açıklanmıştır. III. bölümde aktif çamur prosesleri ve işletim şartları özetlenmiş, işletme koşulları ve buna bağlı çamur oluşum miktarı üzerinde etkili olan parametreler belirtilerek ileri çamur arıtım tekniklerinden ozon ile dezentegrasyon yöntemi açıklanmıştır. IV. bölümde yoğunlaştırma, stabilizasyon, susuzlaştırma, çürüme ve dezentegrasyon kavramlarına açıklık getirilmiş, çamur azaltma tekniklerinden olan dezentegrasyon çeşitleri, yöntemlerin anlatımı ve kıyaslaması yapılmış, dezentegrasyondan çevresel ve ekonomik olarak beklentilerin ne olduğu ve optimum çözümlerin bulunması için çalışmaların hangi bazda yürütülmesi gerektiğinden bahsedilmiştir. V. bölümde ise, incelenen çamurun kaynağı olarak O.S.B. Atıksu Arıtma Tesisi üniteleri açıklanarak, numune alma noktaları, biyolojik karakterizasyon, ham ve ozonlanmış çamurun aerobik stabilizasyon deneylerine ilişkin materyal ve metotlara değinilmiştir. VI. bölümde, elde edilen deneysel bulgulara ve ozonla dezentegrasyon sonrası çamur maliyetinin ekonomik analizine yer verilmiştir. Son bölümde ise, incelenen endüstriyel çamura uygulanan ozonlama sonrası aerobik stabilizasyona ilişkin deney sonuçları değerlendirilmiş ve gelecekte bu veya benzeri arıtma çamurlarına uygulanabilecek daha etkin farklı dezentegrasyon teknikleri ile ilgili öneriler sunulmuştur.Anahtar Kelimeler : Aktif Çamur, Ozonlama, Dezentegrasyon, Maliyet
Özet (Çeviri)
In this study, the efficiency of ozone desintegration method which is tought to be a useful way in reducing industrial refining sludges resulted from the ASP of an OIZ is examined.In the introduction section, the importance of treatment sludges are emphasized on behalf of human and environment health and also the importance and the meaning of the study is given. In the 2nd section, the general characteristics of treatment sludges and their sources are given and the actual legal regulations for preventing the damages are explained. In the 3rd section ASP and processing conditions are emphasized. The parameters affecting the operating conditions in ASP the amount of composed sludge are defined and the ozone disintegration method as an advanced sludge treatment technique is explained. In the 4th section, densification, stabilisation, dehydration, corrosion and disintegration are explained, disintegration types, explanation of methods and comparison is done, and the expectations from disintegration both environmentally and economically, and the things on which the studies must be based in order to find the optimum solutions are all mentioned. In the 5th section, the refining units of the O.I.Z. WTI, which is the source of sludge examined in this study are explained, the materials and methods concerning the sample collecting points, biological characterisation, raw and ozoned sludges aerobic stabilisation experiments are clarified. In the 6th part, the experimental results derived from this study are given, the economic analysis of sludge costs of ozone disintegrations are explained. In the final section, the experimental results of aerobic stabilization imposed to the sludge after ozone desintegration are discussed and evaluated, the more efficient and different propositions of disintegration methods which can be applied in the future to treatment sludges are made.Key words : Activated sludge, Ozonation, Disintegration, Cost