Endüstriyel nitelikli arıtma çamurlarının bazı toprak özellikleri üzerine etkileri
Effect of industrial sludge applied to soil
  1. Tez No: 58432
  2. Yazar: BURCU TAŞATAR (PARLAK)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY HAKTANIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada, İzmit'te bulunan DUŞA (Endüstriyel İplik Üretimi) ve SEKA (Kağıt ve Selüloz Üretimi) fabrikalarının atık su arıtma tesislerinde atık suyun arıtılması sonrasında ortaya çıkan antma çamurlarının İzmit Alikahya Köyün'den alınan tarım toprağının fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri üzerinde yapmış olduğu etkiler araştırılmıştır. Bu amaçla, laboratuvarda hazırlanan toprak-çamur karışımları su tutma kapasitelerinin %70'i kadar nemlendirilerek ve bu nemin %0.5'den fazla kaybolmamasına özen gösterilerek +28°C'de 5 aylık bir süre boyunca bırakılmıştır. Belli oranlarda atık çamur örnekleri uygulanmış (kontrol, 20, 40, 80, 160 ton/ha) toprak örneklerinde 10 ayrı inkübasyon dönemi dikkate alınarak azot mineralizasyonu (NH4-N ve N03-N), toprak solunumu (C02 çıkışı) ve üreaz enzim aktiviteleri belirlenmiştir. İnkübasyon döneminin başında belirlenen toprak ve çamurların fiziksel ve kimyasal özelliklerinde, inkübasyon sonrasında değişiklik olup olmadığını, meydana gelen değişikliklerin hangi çamurda ve hangi dozda meydana geldiğini, değişikliğin olumlu yada olumsuz olduğunu, meydana gelen olumlu değişimlerde en uygun çamur uygulama dozunu bulmak amacıyla inkübasyonun son dönemindeki örneklerde, başta yapılan fiziksel ve kimyasal analizler tekrarlanarak sonuçlar istatistiki olarak karşılaştırılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre toprağın organik madde, %saturasyon, EC25°C, yarayışlı fosfor, kireç miktarı, nem içeriği, solma noktası, tarla kapasitesi, serbest iyonları, KDK'sı, değişebilir katyonlarının miktarında her iki çamurda da dozlara bağlı olarak artma, pH değerinde azalma görülürken diğer fiziksel ve kimyasal özelliklerde önemli bir değişiklik saptanamamıştır. SEKA çamuru, solma noktası, nem içeriği, toplam azot, %saturasyon, tarla kapasitesi, serbest iyonlar üzerindeki değişimlerde DUŞA çamurundan daha etkili iken, DUŞA çamuru, pH düşmesinde, hacim ağırlığının, organik maddenin, EC25°c'nin, yarayışlı fosforun, kireç miktarının, toplam fosforun artmasında Seka çamuruna oranla daha etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, DUSA (Industrial Yarn Manufacturing) and SEKA (Paper and Cellulose Production) manufacturing plants' (both located in İzmit) waste water treatment plant sludge' samples were used. And, these sludges' physical, chemical and biological effect on agricultural soil, taken from İzmit Alikahya village were searched. For this purpose, soil- sludge mixtures moisturized up to 70% of their water absorption capacity (maximum 0.5% evaporation permitted) were prepared and kept at 28°C for the period of five months. Waste sludge applied (control, 20, 40, 80, 160 ton/ha) soil samples were analyzed at 10 different incubation periods to determine nitrogen mineralization (NH4-N and NO3-IM), soil respiration (C02 evolved), and urease enzyme activities. The physical and chemical properties of soils and sludges were analyzed before and after the mixing to find out if particular sludge sample at given rate had changed soils' physical and chemical properties. Then, positive changes were double checked to determine correct sludge dosage. Finally, all results were compared with statistical methods. Findings of the research have shown that in both soil-sludge mixtures, depending on sludge dosage rate, there were increase in organic matter, % saturation, available phosophorus, amount of lime, moisture content, electrical conductivity (25°C), PWP values, field capacity, free ions, exchangeable cation capacity, and CEC; decrease in pH value; and, no noticeable change in other physical and chemical properties of mixtures. SEKA sludge sample was more effective than DUSA's sludge in PWP values, moisture content, total nitrogen, %saturation, field capacity, exchangeable ion capacity, and free ions. But, DUSA's sample was more effective in pH drop and in the increase of density, organic matter, electrical conductivity, useful phosophorus, amount of lime, and total phosophorus content. Ureas enyzme activity, one of soil's biological properties, has increased with sludge application rate and decreased with incubation time. The decrease with incubation time was more for SEKA sludge than DUSA. However, the amount of C02 decreased in both sludges, but SEKA sludge had more C02 evolved. When incubation period ended, there were rapid mineralization observed in both sludge samples.