Peynir altı suyunun anaerobik arıtımında tek ve çift aşamalı reaktör sistemlerinin biyogaz verimleri açısından karşılaştırılması
Comparison of single and two stage reactor systems in terms of biogas efficiency in anaerobic treatment of cheese whey
- Tez No: 318059
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEVSER CIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Çevre Mühendisliği, Biology, Bioengineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmada kullanılan peynir altı suyu AYDA süt ürünleri fabrikasından alınmıştır. Reaktörlere hiçbir ön işlemden geçmeden yüklenerek çalışmalar yapılmıştır. Tek aşamalı reaktör sisteminde denenen 15, 10, 7 ve 4 günlük HRT'ler soncunda metan verimi ve TOK giderim verimi açısından en uygun HRT olarak 10 gün bulunmuştur. Tek aşamalı reaktör sisteminde en uygun HRT'de maksimum TOK giderim verimi ve metan verimi sırasıyla % 60 ve 126 LCH4/g TOK' tur. Çift aşamalı reaktör sisteminde ise asidojen safhada HRT'nin organik asit üretimine etkisi çalışılmıştır ve reaktör pH kontrolsüz-kontrollü olarak 1 günlük HRT ile çalıştırılmıştır. Metanojen reaktör ise sırasıyla 4 (asitojen safhanın pH kontrolsüz çalıştırıldığı), 4 ve 6 günlük HRT'lerde çalıştırılmıştır. Çift aşamalı reaktör sisteminde metan üretimi için optimum koşullar, 4 günlük HRT ile metanojen reaktör ile 1 günlük HRT ve pH kontrollü asidojen reaktördür. Çift aşamalı reaktör, tek aşamalı reaktör ile karşılaştırıldığında metan üretimini 4,2 kat artırmıştır.
Özet (Çeviri)
The cheese whey used in the study was taken from AYDA diary industry. Cheese whey was loaded to the reactors without any pre-process done. In the single-stage reactor system 10 days HRT was found most suitable via TOC removal efficiency and methane efficiency among the 15, 7 and 4 days of HRT. In single-stage system at most suitable HRT, TOC removal efficiency and methane efficiency were %60 and 126 LCH4/g TOC respectively. In two-stage system?s acidogen phase,effect of HRT on production of organic acids was studied and reactor was operated with and without pH control and HRT of 1 day. Methanogen reactor was operated 4 (without pH control on acidogen reactor), 4 and 6 days of HRT respectively. The optimum conditions for methane production was obtained in the two-stage reactor sytem with a 4 day of HRT for methanogen reactor and with a 1 day of HRT for pH controlled acideogen reactor. Two-stage reactor sytem increased the methane yield about 4,2 fold compaired to single stage reactor system.