Bakır esaslı alaşımların yapısal ve ısısal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of structural and thermal properties of copper based alloys
  1. Tez No: 318060
  2. Yazar: CELAL KURŞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA GÖĞEBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada nanokristal Cu50Mg30Ni20, Cu50Mg25Ni25, Cu50Mg45Ni5 ve Cu40Mg55Ni5 alaşımları Mekaniksel Alaşımlama (MA), Normal Katılaştırma (NK) ve Hızlı Katılaştırma (HK) teknikleri ile başaralı bir şekilde üretildi. Üretilen bu alaşımların yapısal ve ısısal özellikleri X-ışının Kırınımı (XRD), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Enerji dağılımlı X-ışını Spektroskopisi (EDX), Geçirimli Elektron Mikroskobu (TEM), İndüktif Olarak Eşleştirilmiş Plazma ? Kütle Spektroskopisi (ICP-MS), Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC), Diferansiyel Termal Analiz (Tg/DTA) ile incelendi.MA yöntemi ile elde edilen alaşımların analiz sonuçlarında nano yapılı ?-Cu(Mg, Ni), MgO ve Mg0,85Cu0,15 intermetalik fazları gözlenmiştir. NK ve HK yöntemi ile elde edilen alaşımlarda ise nano yapılı Cu2Mg ve Cu11Mg10Ni9 intermetalik fazları tespit edilmiştir. Alaşımların ortalama kristal boyutu hesabı X-ışını analizi kullanılarak Rietveld Refinement, Debye Scherrer ve Williamson Hall metotları ile yapıldı. Bu metotlar ile elde edilen sonuçların kristal boyutu hesabında referans alınan TEM sonuçları ile oldukça uyumlu olduğu belirlendi. Bu çalışmada MA ve HK yöntemleri ile elde edilen tüm alaşımların nanokristal olduğu tespit edildi. Buna göre alaşımların ortalama kristal boyutu değerleri 8.16 ? 40.76 nm aralığındadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis nanocrystalline Cu50Mg30Ni20, Cu50Mg25Ni25, Cu50Mg45Ni5 ve Cu40Mg55Ni5 alloys were successfully produced by Mechanical Alloying (MA), Conventional Solidification (CS) and Rapid Solidification (RS). Structural evolution and thermal properties of these alloys were investigated by X-ray Diffraction (XRD), Scanning Electron Microscope (SEM), Energy-dispersive X-ray Spectroscopy (EDX), Transmission Electron Microscope (TEM), Inductively Coupled Plasma ? Mass Spectrometer (ICP-MS), Differantial Scanning Calorimeter (DSC) and Differatial Thermal Analysis (Tg/DTA).In the analysis results of the alloys by MA, nanostructured ?-Cu(Mg, Ni), MgO ve Mg0,85Cu0,15 intermetallic phases were observed. The alloys which produced by CS and RS, nanostructured Cu2Mg ve Cu11Mg10Ni9 intermetallic phases were determined. The average crystallite sizes of the alloys were calculated by Rietveld Refinement, Debye Scherrer and Williamson Hall techniques by using X-ray analysis. The values obtained from these techniques are very good agreement with the results obtained by TEM, which is taken as references at the calculating of crystallite size. It was determined that all of the alloys manufactured by MA and RS are nanocrystalline. Therefore, the avarage crystallite values of the alloys are in the range 8.16 ? 40.76 nm.