Rollergin (Roleli) ve Sawgin (testereli) çırçır sistemlerinden elde edilen lif pamuklarda kalite özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of fiber quality characteristics of the fiber cotton obtained from Sawgin and Rollergin systems
  1. Tez No: 318081
  2. Yazar: SEVGİ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA OĞLAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pamuk Eksperliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, 2012 yılında, Şanlıurfa (Viranşehir ilçesi) pamuk ekim alanlarında yetiştirilen ve elle toplanan ve aynı depoda ve aynı şartlarda muhafaza edilmiş kütlü pamuklar; sawgin(testereli) ve rollergin(röleli) çırçır sistemleriyle çırçırlanarak çırçır sistemlerinin aynı kütlü pamuktaki etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Çalışmada, hem sawgin (testereli) hem de rollergin (roleli) çırçır sistemiyle çırçırlanan lif pamuklar HVI (High Volume Instruments) ve AFIS (Advanced Fiber Systems) cihazlarında ring ipliğe dönüşebilirlik, incelik, lif kopma dayanıklılığı, lif uzunluğu, lif uzunluk uyum indeksi (üniformite), kısa lif oranı, lif kopma uzaması, open-end ipliğe dönüşebilirlik, sarılık, parlaklık, olgunlaşmamış lif içeriği, olgunlaşma oranı, nep çapı, bir gramdaki nep sayısı, tohum kabuğu sayısı ve mote sayısı özellikleri bakımından incelenmiştir.Çalışmada, incelenen lif karakterleri yönünden çırçırlama sistemleri arasında önemli farklılıkların olduğu; çırçırlama sisteminin incelik, lif kopma uzaması, sarılık, olgunlaşmamış lif içeriği, olgunlaşma oranı, nep çapı ve mote sayısı özellikleri üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı ancak, ring ipliğe dönüşebilirlik, lif kopma dayanıklılığı, ortalama elyaf uzunluğu, üniformite, kısa lif oranı, open-end ipliğe dönüşebilirlik, parlaklık, nep sayısı ve tohum kabuğu sayısı özellikleri yönünden en iyi sonuçlar rollergin çırçırlama sisteminden elde edildiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This experiment was conducted to determine the effects of two different ginning systems, sawgin and rollergin, on the same hand harvested cotton grown fields of Şanlıurfa (Viranşehir district) and stored in the same storage conditions, in 2012.Fiber characteristics inspected in both sawgin and rollergin systems using HVI (High Volume Instruments) and AFIS (Advanced Fiber Systems) instruments are spinning consistency index, micronaire, fiber strength, fiber lenght, uniformity, short fiber index, elongation, count strength product, yellowness, reflectance, immature fiber content, maturity ratio, nep diameter, the number of neps in a gram, the number of the seed-coat fragments and the number of motes per three grams.Significant differences were between ginning systems that had no effect on micronaire, elongation, yellowness, immature fiber content, maturity ratio, nep diameter and the number of motes but the rollergin system had positive effects on spinning consistency index, fiber strength, fiber lenght, uniformity, short fiber index, count strength product, reflectance, the number of nep and the number of the seed-coat fragments.