Ultrasonik enerji ve enzim kullanımının lazer baskılı ofis kâğıtlarından yüzdürme esaslı mürekkep giderme işlemi üzerine etkileri
Effects of ultrasound and enzyme application on the flotation deinking of laser printed office papers
  1. Tez No: 318082
  2. Yazar: SELİM KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF KARADEMİR, DOÇ. DR. SAMİ İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Tez çalışmasında, ilk olarak ofis kâğıtları üzerine öncelikle siyah lazer baskı yapılmış ve daha sonra bu kâğıtlardan mürekkep giderme işlemleri gerçekleştirilmiştir. İkinci basamak olarak, baskılı kâğıtlar farklı şartlar altında Hobart hamurlaştırıcısı ile hamurlaştırılmış ve süspansiyonlar hazırlanmıştır. Hamurlaştırma ve süspansiyon hazırlama aşamalarında farklı oranlarda kimyasal ve enzimler katılmış ve bunların etkileri analiz edilmiştir. Ultrases etkisi de ayrıca detaylı olarak incelenmiştir. Son olarak işlem görmüş olan atık kâğıt hamuru, yüzdürme esaslı mürekkep giderme işlemine alınarak mürekkeplerinden tamamen arındırılmaya çalışılmıştır. İşlem sonunda ise hamur, kâğıt, atık su ve atık çamur analizleri yapılmıştır. Araştırmada ayrıca kontrol amaçlı standart yüzdürme metoduna göre mürekkep giderme işlemi de yapılmıştır. Bu amaçla sodyum hidroksit, hidrojen peroksit sodyum silikat ve oleik asit'de uygun dozlarda kullanılmıştır.Araştırmada, mürekkep giderme işlemlerinin maliyet, çevre ve pratiklik açısından geliştirilmesi ve iyileştirilmesine çalışılmıştır. Sonuçlar endüstriye bazı güzel öneriler ve pratik uygulamalar sunabilir. Ancak ultrases ve enzim kullanımının daha çok çalışılması gerektiği açık bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
In these work, firstly standart laser printing processes were applied on office papers and a number of deinking experiments were carried out on these papers. In the second step, printed papers were repulped using Hobart mixer under different conditions and pulp slurries were prepared. During pulping and slurry preparetion, different level of chemicals and enzymes were added and their effects were analysed. The effects of ultrasound was also studied in details. In the final stage, the removal of all dirts and coloured particles were tried to be compeately removed from differently treated pulps and slurries through flotation deinking method. Standart flotation deinking proposed by INGEDE was also practiced to be able to compare the experiments results. In such standart trials, sodium hydroxide, hydrogen peroxide, sodium silicate and oleic acit were used in prescribed doses.In this work, deinking processes were tried to be imroved and developed in terms of cost, environment and practical aspects. Results may offer some good suggestions and practical implementations to industry. Nevertheless, it is clear that ultrasound and enzymes must be worked further in details in deinking industry.