Sivas ilindeki bazı çekirge (orthoptera) türleri üzerinde sistematik çalışmalar ile bunların biyolojik gözlemleri
Systematic studies on the some species of orthoptera and their biological observations in Sivas
- Tez No: 3181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GÜMÜŞSUYU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
- 134 - IV. ÖZET Kendisine özgü ekolojik koşulları olan Sivas ili Orthopter'leriyle ilgili bir çalışma bulunmamaktadır. Bu araştırma ile Sivas ilindeki bazı Orthopter'lerin alt takım, familya, alt familya, cins, alt cins ve türleri için teşhis anahtarları yapılarak, örneklerin taksonomik karakterleri belirlenmiştir. Ayrıca türlerin mevsimsel çıkışları ile habitat özellikleri ve biyolojileri de araştırılmaya çalı şılmıştır. Araştırma 1984 yılı Nisan ayı ile 1985 yılı Kasım ayı arasında yürütülmüştür. Belirtilen tarihler arasında özellik le ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında 10-15 gün aralıklar la gözlem alanından örnekler toplanmıştır. Araziden toplanan örneklerin preparasyonu ve teşhisi laboratuvarda yapılmış tır. Araştırma bölgesinde Orthoptera takımının Pamphagidae, Acrididae, Tettigoniidae ve Gryllidae familyalarına ait top lara 36 tür tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 135 - SYSTEMATIC STUDIES ON THE SOME SPECIES OF ORTHOPTERA AND THEIR BIOLOGICAL OBSERVATIONS IN SİVAS SUMMARY i There is not a study so far concerning Ort- hopters of Sivas which has echologocial conditions belong itself. In this investigation, it has been determined the taxo- nomic characters of the specimens making key of suborder, family, subfamily, genus, subgenus and species of order Orthoptera which collected in the observation area. In addi tion, habitat features and brief biology of the species also have been observed. This investigation has been conducted between April, 1984 and November, 1985. In this term, the specimens in observation area have been collected especially months of spring, summer and autumn with intervals of 10-15 days. Preparation and identification of the specimens which collected in the field has been made at the laboratory. With this investigation, 36 species has been determined which belong to Pamphagidae, Acrididae, Tettigoniidae and Gryllidae families of Orthoptera.