Analysis of electromagnetic interference between antennas
Antenler arasındaki elektromanyetik girişimin analizi
  1. Tez No: 318103
  2. Yazar: SAMİ DURUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA UMUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekn. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Elektromanyetik girişim (EMI) olayında, en azından bir verici anten ve etkilenen sistem olarak da adlandırılan bir alıcı anten işin içindedir. Bu olayı analitik olarak anlaşılır kılmak için, vericiden ışıyan ve alıcı tarafından alınan güçler hesaplanmalıdır. Güç yoğunluğu hesaplamaları için antenlerin elektrik alanları kullanılır. Küresel koordinatlara göre verilen patern fonksiyonu ise, bir antenin elektrik alanının hesaplanmasında kullanılan en önemli parametredir. Bu tezde, EMI analizi için iki temel durum üzerinde çalışılmıştır. İlk olarak, verici olarak bir dipol anten ve alıcı olarak bir mikroşerit yama anten ele alınmıştır. İkinci durumda ise, verici anten olarak bir dairesel çevrim anteni ve alıcı olarak da yine mikroşerit yama anteni üzerinde durulmuştur. Her iki durum için de, girişim mekanizmaları çözümlemeli olarak gösterilmiştir. Hesaplamaların sonuçları, benzetimlerde grafik olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In an electromagnetic interference (EMI) phenomenon, there is at least a transmitter antenna, and a receiver antenna which is also called as a victim system. To be able to understand this phenomenon analytically, power radiation from the transmitter and power received by the victim antenna should be evaluated. Electric fields of the antennas are used for power intensity calculations. Pattern function with respect to the spherical coordinates is a very important factor in the evaluation of an antenna?s electric field. In this thesis, two fundamental cases for EMI analysis are studied. First, a dipole antenna is considered as a transmitter and a microstrip patch antenna is considered as a victim receiver. Secondly, a circular loop antenna and a microstrip patch antenna are taken into consideration as a transmitter and a receiver, respectively. For both cases, their interference mechanisms are shown analytically. The results of the calculations are shown graphically in the MATLAB simulations.