Seamless video transmission over network
Network üzerinden kesintisiz video iletimi
- Tez No: 318113
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REZA HASSANPOUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Geleneksel internet trafiği ayırt edilmemekte ve farklı türde ki trafikler gecikmelerin artmasından ve paket kayıplarından kaynaklı mağdur olmaktadır. Paketlerin daha düzenli dağıtımı ve iletimi için QoS mekanizması önerilmiştir. Temel amac test ortamı oluşturularak gerçek zamanlı trafiğin simule edilmesi ve uyguladığımız Qos mekanizması DiffServ modeli ile etkilerinin görülmesidir. OoS icin oluşturduğumuz test ortamında anahtarlama ve yönlendirme cihazların da konfigurasyonlar tanımlanmış ve cihazlarda bulunan kuyruk ve denetleme mekanizmalarından yararlanılmıştır. Gercek zamanlı trafik icin MPEG-4 formatındaki Telepresence cihazları kullanılmıştır. Biz bu sağladığımız test ortamında telepresence görüntü aktarımları için ihtiyac duyulan bandwidth ve burst değerleri ile birlikte düzgün bir şekilde iletildiğini gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Traditionally different types of traffic are not distinguished. Traffic suffers from increasing delay, packet loss and variable delay. In order to deal with these issues QoS (Quality of Service) schemes have been proposed. The primary goal is to provide a testbed and platform for investigating characteristics of real time internet traffic on heterogeneous networks. QoS techniques for transmission of real time video may be based on DiffServ (Differentiated Service) architecture. In the QoS testbed, this is implemented using an efficient bandwidth agent to allocate bandwidth, a Hiererchical Token Bucket queuing scheme at the output interface of routers, and a policing mechanism at the incoming of the edge switch. The characteristic of real time video traffic using MPEG-4 streaming and Telepresence devices are studied to that we will have a good idea what bandwidth and burst size is required to stream MPEG4 video through the QoS Diffserv domain. We use the testbed to investigate how real time streams behave in QoS scheme and provide a realistic recommendation to manage the available bandwidth for both the Q0S provider and clients. Test were conducted with Telepresence. From this test we observe that telepresence streaming require a certain size of burst to properly be transmitted.