Importance of daylight as a component of sustainability in shopping mall examples
Alış-veriş merkezlerinde sürdürülebilirlik bağlamında doğal ışığın önemi
- Tez No: 318112
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELA ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İç mekanlarda doğal ışık kullanımı özellikle alış-veriş merkezlerinde oldukça yararlıdır çünkü bu yolla enerji tüketimi düşürülebilir ve aynı zamanda doğal ışık çalışanlar ve bu merkezlere gelen insanların da sağlıklarını olumlu yönde etkiler. İç mimarlar için sürdürülebilirlik hızla gelişen bir çalışma alanı olmaya başlamıştır. İç mimarlar artık sürdürülebilirlik konusunda profesyonel guruplar oluşturmaktadır. Bu çalışma alışveriş merkezlerinde doğal ışık kullanımının sürdürülebilirlik bağlamında uygulanabilirliği üzerinedir. Araştırmanın önerisi; iç mekanlarda daha fazla doğal ışık kullanımının iç mekan yaşam kalitesini yükselteceği, enerjinin verimli kullanılacağı ve insan sağlığı ve psikolojisi üzerine olumlu etkileri olacağı üzerinedir. Aynı zamanda bu çalışma; binalarda doğal ışık kullanımının olumlu etkileri üzerine bir farkındalık yaratmayı, özellikle de alışveriş merkezlerinde bu olumlu etkinin daha fazla hissedileceğini iddia etmektedir. Doğal ışığı iç mekanlara getirebilme yolları örneklerle ve yapılan çalışmalara atıflarla izah edilecektir.
Özet (Çeviri)
The use of natural light in interior spaces of shopping malls is very beneficial because energy consumption can be reduced in this big scale building type and conditions for employees and numerous users of these spaces can be enhanced, which positively affect their health. The concept of sustainability is a rapidly growing area of focus for many interior designers. Interior designers are among professional groups who have a considerable impact on sustainability. The research explores the effects of daylight in the interior spaces of shopping malls for achieving sustainable interior spaces. The research hypothesis is that shopping mall with more daylight will be sustainable in many aspects such as enhancing indoor environment quality, energy efficiency, and as well daylight affects human behaviors and psychology. This research would contribute to the awareness on the necessity and ways of providing daylight in buildings, especially in shopping malls interior spaces. Ways of bringing natural light into inner spaces will be examined through providing examples and studies which have been done in this matter.