Bazı faktörlerin kızılçamda (Pinus brutia Ten.) dinamik moe üzerine etkisi
Effect of some factors on dynamic moe of Turkish red pine (Pinus brutia Ten.)
- Tez No: 318124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN GÜNTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada bazı faktörlerin (tomruk sınıfı görsel sınıf, yıllık halka genişliği, rutubet, düşen budak ve planyalama) kızılçamda dinamik MOE üzerine etkisi araştırılmıştır. Farklı enine kesit ve uzunluklara sahip kızılçam kereste örnekleri önce yoğunluklarının hesaplanması için tartılmış, boyutları ölçülmüş ve hacimleri hesaplanmıştır. Daha sonra bir rutubet ölçer yardımıyla rutubet miktarları bulunmuştur. Örneklerin yoğunluk, rutubet ve ebatları MTG Timber Grader cihazında kullanılarak dinamik elastikiyet modülü okunmuştur. Örnekler daha sonra 3 nokta eğilme testine tabi tutulmuştur. Burada elastikiyet modülü ve statik eğilme dirençleri yük ? deformasyon eğrilerinden hesaplanmıştır. Yapılan ölçümlerde dinamik elastikiyet modülü ile statik elastikiyet modülü arasında yüksek bir regresyon katsayısı (0.84) olduğu görülmüştür. Dinamik elastikiyet modülü ile statik eğilme direnci arasındaki regresyon katsayısı (0.77) olarak hesaplanmıştır. İncelenen faktörlerden tomruk çapı, görsel sınıf, yıllık halka genişliği vb. dinamik MOE üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmuştur. Dinamik MOE tomruk sınıfı ve kereste görsel sınıfı yükseldikçe artmaktadır. Rutubet düştüğünde dinamik MOE değerleri yükselmektedir. Planyalama işleminin ve düşen küçük budakların (8-13mm) dinamik MOE üzerine herhangi bir etkisi yoktur. Kızılçam odunun mekanik özellikleriyle ilgili parametrelerinin değerlendirilmesi tahribatsız test yöntemlerinden biri olan stres ? dalga metodu ile yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, some factors (visual grade timber class, annual ring width, moisture, falling knots and planing) red pine investigated the impact of dynamic MOE. First, lumbers which were different in length and cross section were weighed and dimensions were measured. Then, moisture contents were obtained via moisture meter. By using the density, moisture, and dimensions of the samples in MTG Timber Grader device, dynamic modulus of elasticity and natural frequency values were determined. And then, samples were subjected to 3 point bending test. In this test, modulus of elasticity and static bending strengths were calculated using load ? deformation curves. Results showed that there is a high regression coefficient (0.84) between dynamic modulus of elasticity and static modulus of elasticity. Regression coefficient between dynamic modulus of elasticity and static bending strength was measured as (0.77). Diameter logs of investigated factors, the visual class, annual ring width and so on. were statistically significant effect on the dynamic MOE. Increases, increasing the visual class of timber and timber class dynamic MOE. Moisture increases when the values of the dynamic MOE. Knots and faulty operation and falling Planing small (8-13mm) has no effect on dynamic MOE. It was concluded that mechanical properties of beech wood lumber can be measured via stress ? wave method which is one of the nondestructive testing methods.