Farklı yıllarda toplanan bazı Kızılçam (Pinus brutia ten.) orijinlerine ait tohumlarda erken kuraklık testi
Early drought test on seeds of some Turkish Red Pine (Pinus brutia ten.) provenances collected in different years
  1. Tez No: 991173
  2. Yazar: ORHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA İMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, farklı yıllarda toplanan üç farklı orijine (TB-13, TB-20, TB-38) ait Kızılçam (Pinus brutia Ten.) tohumlarının 1000 tane ağırlığı, rutubet yüzdesi, tohum çapı ve tohum boyu ile kuraklık stresi altında gösterdikleri çimlenme tepkileri belirlenmiştir. Çimlenme testleri, Polietilen Glikol (PEG-6000) kullanılarak 0, -0.2, -0.4, -0.6 ve -0.8 MPa su potansiyellerinde gerçekleştirilmiştir. Tohumların 1000 tane ağırlığı 41.5-60.7 gr, tohum çapı 3.89-4.55 mm ve tohum boyu 6.34-7.10 mm aralığında bulunmuştur. TB-38 orijini tohum çapı ve boyu bakımından, TB-20 orijini ise 1000 tane ağırlığı bakımından daha yüksek değerlere sahip olmuştur. Rutubet yüzdesi %7.04-%9.97 arasında değişmiş ve toplanma yılına bağlı farklılıklar göstermiştir. Su stresinin artmasına bağlı olarak çimlenme yüzdesi (ÇY), oransal çimlenme yüzdesi (OÇY) ve çimlenme hızı (ÇH) tüm orijinlerde genel olarak azalma göstermiştir. OÇY ve ÇH parametreleri için yapılan istatistiksel değerlendirmeler, bu azalışın anlamlı olduğunu ortaya koymuştur. Varyans analizi sonuçları, oransal çimlenme yüzdesi (OÇY) ve çimlenme hızı (ÇH) üzerinde orijin, toplanma yılı, su stresi ve bu faktörlerin etkileşimlerinin anlamlı olduğunu ortaya koymuştur (p<0.05). Bu çerçevede, Kaş orijini düşük ve orta düzey su stresi koşullarında daha yüksek çimlenme performansı sergilerken, Serik orijini yüksek su stresi seviyelerinde görece daha dayanıklı bulunmuştur. Orijinlerde, toplanma yıllarına bağlı olarak gözlenen farklılıklar, çimlenme performansının yalnızca genetik yapıdan değil, tohumun oluştuğu yılın çevresel koşullarından da etkilendiğini göstermektedir. Özellikle yıl × su stresi etkileşiminin anlamlı bulunması, su stresine verilen çimlenme tepkilerinin toplanma yılına bağlı olarak farklılaşabildiğine işaret etmektedir. Her ne kadar bu farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı olsa da, aynı su stresi düzeylerinde OÇY ve ÇH değerlerinin genel eğilimi büyük ölçüde korunmuş ve yıllar arasındaki değerler birbirine yakın seyretmiştir. Elde edilen bulgular, kızılçam tohumlarında erken dönem kuraklık tepkilerinin, orijinler arasında genetik temelli adaptif farklılıkları yansıtmakla birlikte, toplanma yılına bağlı olarak çevresel koşulların oluşturduğu kısa süreli fizyolojik yanıtlar tarafından da şekillendirildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, seed traits and germination responses under drought stress were determined in seeds of Turkish red pine (Pinus brutia Ten.) collected from three different provenances (TB-13, TB-20, and TB-38) over multiple years. Thousand-seed weight, moisture content, seed diameter, and seed length were measured, and germination tests were conducted using polyethylene glycol (PEG-6000) at water potentials of 0, -0.2, -0.4, -0.6, and -0.8 MPa. Thousand-seed weight ranged from 41.5 to 60.7 gr, seed diameter from 3.89 to 4.55 mm, and seed length from 6.34 to 7.10 mm. The TB-38 provenance exhibited higher seed diameter and length, whereas the TB-20 provenance showed higher thousand-seed weight. Seed moisture content varied between 7.04% and 9.97% and differed according to the year of collection. With increasing drought stress, germination percentage (GP), relative germination percentage (RGP), and germination rate (GR) generally decreased across all provenances. Statistical analyses indicated that the reductions in RGP and GR were significant. Analysis of variance revealed significant effects of provenance, collection year, drought stress, and their interactions on RGP and GR (p < 0.05). In this context, the Kaş provenance exhibited higher germination performance under low to moderate drought stress, whereas the Serik provenance was relatively more tolerant under high drought stress conditions. Differences observed among collection years within provenances indicate that germination performance is influenced not only by genetic background but also by environmental conditions during seed development. The significant year × drought stress interaction further suggests that germination responses to drought stress vary depending on the collection year. Although these differences were statistically significant, overall trends in RGP and GR at the same drought stress levels were largely maintained, and values remained close across years. The findings indicate that early-stage drought responses in Turkish red pine seeds reflect genetically based adaptive differences among provenances, while also being shaped by short-term physiological responses induced by environmental conditions associated with the year of seed collection.