Güneş pili ile çalışan bir soğutma sisteminin deneysel analizi
Experimental analysis of a cooling system powered by solar cells
- Tez No: 318131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT SELBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde soğutmanın uygulama alanları oldukça geniştir. Soğutma uygulamalarında en çok kullanılan sistem ise kompresörlü soğutma sistemleridir. Kompresörlü soğutma sistemlerinde tüketilen enerjinin azaltılabilmesi veya farklı kaynaklardan elde edilebilmesi enerji darboğazında olan dünyamız için büyük bir öneme sahiptir.Bu çalışmada, büro tipi bir buzdolabı için çift eksen güneş izlemeli bir sistem dizayn edilmiştir. Sistem güneşi yatay eksende 3600 dikey eksende 900 izleyebilme özelliğine sahiptir. Böylece güneş ışınlarının güneş paneli yüzeyine 900'lik dik açı ile gelmesi sağlanarak, güneş pilinden (fotovoltaik modül) maksimum verimde güç elde edilmiştir. Panel tarafından üretilen güç, buzdolabının harcadığı güç, akü güç bilançosundaki değişim, dış ortam sıcaklığı, buzdolabının iç ortam ve evaporatör sıcaklıklarındaki anlık değişimler ile buzdolabının performans katsayısındaki (COP) değişimler anlık olarak belirlenmiştir. Elde edilen bulgular grafikler halinde sunulmuştur. Sonuç olarak sistemin, soğutma ihtiyacının çok ve güneşlenme süresinin fazla olduğu yaz aylarında oldukça avantajlı ve kesintisiz olarak çalışabildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, cooling has a vast field of applications. The most widely used system in the cooling applications is the cooling system with a compressor. Reducing the energy consumed by cooling systems with compressor or obtaining it from different sources has a great importance for our world which are in the middle of the energy crisis.In this study, a system of dual-axis solar monitoring was designed the office-type refrigerator system. Sun of the system has capablility of following 3600 in the horizontal axis and 900 in the vertical axis.Thus, providing the rays of sun to arrive at a right angle of 900 to the surface of solar panel, power at maximum efficiency was obtained from the solar cell. Power generated by the panel of the fridge, power consumption of the fridge , change in the balance sheet of the battery power, ambient temperature, instantaneous changes in ambient temperatures inside the refrigerator and the evaporator and changes in the performance coefficient of the refrigerator (COP) was determined as instantaneous changes. The results obtained are presented graphically. As a result, the system was determined to be very advantageous and to be able to operate continuously in the summer time at which there are many cooling requirements and the duration of sunshine is long.