PID denetleyici temelli fotovoltaik soğutucu dolap tasarımı ve uygulaması
PID controller based photovoltaic cooler cabinet design and implementation
- Tez No: 727850
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞEKKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde yaşanan enerji sorunları ve sarfiyatları günden güne artış göstermektedir. Bu artışın sonucunda yeni ve modern enerji üretim yöntemlerine başvurulmaktadır. Bu yöntemlerden günümüzde en yaygın olanı ve en ekonomik olanı solar (fotovoltaik) enerji sistemleridir. Solar enerji sistemleri güneşten yararlanarak elektrik enerjisi üreten sistemlerdir. Bu sistemler sayesinde elektrik ile çalışan sistemlere güç kaynağı temini sağlanır. Tezin konusu olan ve prototipi yapılan“Fotovoltaik Enerji İle Soğutucu Dolap”bütün enerji ihtiyacını güneş panelinden alarak kararlı bir soğutma işlemi yapmaktadır. Soğutma ihtiyacını peltier (termoelektrik) ile sağlayarak dolap içerisindeki havanın soğutulması yapılmıştır. Soğuyan havanın ve dolap içerisindeki sıcaklığın sabit kalması için yalıtımlar yapılarak stabil hale getirilmiştir. Yapılan iyileştirmeler, kullanılan materyaller, oluşturulan sistemin açıklamaları ve detaylarına yer verilen tez de çoklu ihtiyaçlara yönelik soğutma ve soğuk muhafaza yapılması amaçlanmıştır. Tasarımı gerçekleştirilen soğutucu için PID kontrol kullanılarak istenilen sıcaklıklarda çalışması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today's energy problems and consumption are increasing day by day. As a result of this increase, new and modern energy production methods are sought. The most common and most economical of these methods today is solar (photovoltaic) energy systems. Solar energy systems are systems that generate electricity by utilizing the sun. Thanks to these systems, power supply is provided to the systems working with electricity. The“Cooling Cabinet with Photovoltaic Energy”, which is the subject of this Thesis and prototyped, performs a stable cooling process by taking all its energy needs from the solar panel. By providing the cooling need with peltier (thermoelectric), the air in the cabinet is cooled. In order to keep the cold air and the temperature in the cabinet constant, it has been stabilized by making insulation. In the thesis, which includes the improvements made, the materials used, the explanations and details of the system created, it is aimed to make cooling and cold storage for multiple needs. For the designed cooler, it is expected to operate at desired temperatures using PID control