Tek kullanımlık bakım ve hijyen ürünlerinin performans özelliklerinin arttırılması üzerine bir çalışma
An investigation about improving performance properties of disposable personal hygienic products
- Tez No: 318132
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tek kullanımlık bakım ve hijyen ürünleri günümüzün yoğun yaşam şartlarında pratik kullanımları ve hijyen açısından güvenirliliklerinden dolayı yaşamımızda sıkça yer almaktadır. Emici yapıdaki hijyenik ürünlerin sıvı absorbsiyon kapasitelerinin artırılması ve ıslak formda deriye verdiği zararın minimuma indirilmesi bu konuda yapılan çalışmaların temel hedefleridir. Bu çalışmada, önceki çalışmalar göz önüne alınarak sıvı emici tek kullanımlık ürünlerin (bebek bezi) standart katmanları kullanılarak ayak ter pedi tasarlanmıştır. Tasarlanan bu ayak ter pedine antibakteriyel özellik kazandırmak amacıyla, standart sentetik bir antibakteriyel madde ve doğal esaslı antibakteriyel maddeler (sinnamaldehit ve geraniol ) püskürtme yöntemi ile üst katmana uygulanmıştır. Uygulanan antibakteriyel maddelerin ayak ter pedinin konfor ve diğer fonksiyonel özellikleri üzerindeki etkileri objektif (üst katman ve ped fiziksel özellikleri, yüzey özellikleri, sıvı absorbsiyon ve transfer özellikleri) ve subjektif yöntemlerle (önkol testi) değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, antibakteriyel özelliği yüksek olan sinnamaldehitin, ter pedinin üst katmanının gramaj, kalınlık, eğilme rijitliği ve sürtünme katsayısı değerlerini arttırdığı gözlenmiştir. Ter pedlerinden beklenen en önemli özellik olan sıvı absorbsiyon süresini de artırmasına rağmen bu artış emicilik skalasındaki 5 saniyelik `iyi emicilik' limitinin üzerine çıkmamıştır. Antibakteriyel etkisi tespit edilen, geraniol ve çinko içerikli sentetik antibakteriyel maddelerin ise, üst katman kumaşın eğilme direnci, sürtünme katsayısı değerlerini istatistiksel olarak anlamlı derecede arttırmadığı tespit edilmiştir. Objektif ve subjektif ölçüm sonuçları arasındaki ilişkiler incelendiğinde, pedlerin geri ıslatma performansı ile subjektif ıslaklık hisleri arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir ve bu durum yüzeyde oluşan antibakteriyel madde tabakasının gözenekleri kapatması ve yüzey pürüzlülüğünü artırmasına bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Disposable hygienic products are widely used recently because of their guaranteed hygienic and practical usage performances. Studies conducted about absorbent hygienic products mainly cover improving absorption capacity and decreasing skin irritation created by the damp structure. In this study, a disposable foot sweat pad was designed and produced from standard layers of a baby diaper. Designed sweat pad was treated by a synthetic and two natural-based antibacterial materials (cinnamaldehyde, geraniol) to create antibacterial activity by spraying on top sheet layer. Effects of antibacterial treatments on functional and comfort performances of sweat pads were investigated by objective (physical and surface properties of topsheet and pads, liquid absorption/transfer properties) and subjective measurements (forearm test). According to the results, cinnamaldehyde, which created the maximum antibacterial activity increased weight, thickness, bending rigidity and friction coefficient of the top sheet layers significantly. Moreover, it also increased the absorption time of the pads but absorption rate is still within the 'good absorption' limit of 5 seconds according to the scales. Other natural-based and synthetic antibacterial materials, geraniol and zinc-based material did not create any significant changes on bending rigidity and friction coefficients of the top sheet layers. According to the correlation analyses results, wetback values are significantly correlated with subjective dampness evaluation results. This result may be attributed to decreased porosity and increased roughness created by the antibacterial agents.