Isparta kuzeyi Çünür ilçesi yöresi kretase oluşuklarında biyostratigrafi incelenmesi
Biostratigraphic investigation of the cretaceous units around Çünür town (N Isparta)
- Tez No: 5757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDİA TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi İSPARTA KUZEYÎ ÇÜNÜR ÎLÇESİ YÖRESİ KRETASE OLUŞUKLARINDA BÎYOSTRATÎGRAFÎ İNCELEMESİ Aysen ÖZGUNEYLÎOGLU Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Vedia TOKER 1987, Sayfa:5t, Jüri: Doç. Dr. Şuayip ÜŞENMEZ. Doç. Dr. Vedia TOKER. Yrd. Doç. Dr. Yavuz OKAN. Çalışma alanı, Batı Toroslar'ın (Beydağları) İs parta Büklümü olarak nitelenen kesiminde İsparta ilinin 10 km. Kuzeyindeki Çünür ilçesi ve civarıdır. Genelde Otokton seri olarak yorumlanan Batı To roslar'ın en üst kesimindeki kaya birimleri üst Kretase- Pliyosen yaş aralığında oluşmuşdı*üst Kretase pelajik ve neritik kireçtaşlarından, üst Paleosen-Alt Eosen pelajik kireçtaşları ve marnlardan, Orta Eosen fliş fasiyesinde kumtaşı ve marn ardalanmasından oluşmuştur ve bütün bu kaya birimleri bir uyumsuzlukla Pliyosen çökelleri tara fından örtülmüştür. Çalışma alanında Kretâse-Alt Eosen zaman aralığı çökelleri gözlenememektedir. Lütesiyen'in ise transgresif nitelikte olduğu izlenir. Genç Pliyosen çökelleri ise kumtaşı- çamur taş ı-tüf ardalanmasından oluş muştur ve Pliyosen volkanitleri ile grift bir şekilde bu lunmaktadır. Kuvaterner alüvyon ve yamaç molozları ile temsil edilir. Bu çalışmada, sadece Kretase yaşlı birimlerin detaylı biyostratigraf isinin incelenmesi, dünya üzerinde geniş yayılımlı olan dar stratigrafik aralıklarda kesin yaş veren ve genel karşılaştırmalara olanak sağlıyan Planktc nik Foraminifera'lar ile yapılmıştır. Çalışma alanında ölçülen stratigrafik kesitlerden toplanan kayaç örneklerinin içerdiği 14 Planktonik Forami- nifera türü tanımlanmıştır.IV Tanxmlanan bu türlerle geçerliliği bu günde kabul edilen Maestrihtiyen stratigrafi düzeyini simgeleyen Globotruncana gansseri ve Globotruncana mayaroensis zonla- rı tanımlanmış ve bu zonların Türkiye ve dünyada yapılan benzer çalışmaların bir kısmı ile karşılaştırmaları sunul muştur. ANAHTAR KELİMELER: üst Kretase, Alt Eosen, üst Paleosen, Zonlar, Biyostratigraf i.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis BIOSTRATI GRAPHIC INVESTIGATION OP THE. CRETACEOUS UNITS AROUND ÇÜNÜR TOWN (N İSPARTA) Aysen ÖZGÜNEYLÎO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Geological Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr, Vedia TOKER 19 87, Page s 54 Jury: Assoc. Prof.Dr. Şuayip ÜŞENMEZ. Assoc. Prof.Dr. Vedia TOKER. Asst. Prof.Dr. Yavuz OKAN. The study area is located in the so-called İspar ta Flexure in !-7estern Taurus Mountains (i.e. Beydağları). The area is around the Çünür town, about 10 km. north of İsparta Province. * The rock units occuring at the top of the seguence in Western Taurus range, which is interpreted as autochtonous in general, formed in the Upper Cretaceous - Pliocene time interval. Upper Cretaceaus is compesed of pelagic and neritic limestones, '«»hich Upper Paleocene - Lower Eocene being compared of pelagic limestone and marl and Middle Eocene that of sandstone and marl intercalations in flysch.facies.Th rock units are overlain by Pliocene sediments disconformabl; Cretaceous - Lower Eocene sediments are lacking in the study area. Lutetian, on the other hand, is observed to be transgress ive. series. Recent Pliocene sediments are composed of intercolations of sandotone - muds tone and tuffae, and they form a complex, structure together with Pliocene volcanites Quaternary in the area is represented by alluvium and talus deposits. In this study, only the detailed biostradigraphica Investigation of units belonging to Cretaceous has been realized by the examination of Planktonic Foraminiferae which are widespread on earth and yield exact timing in rather broad stratig-aphic intervals. 14 Planctondc Foraminiferae were identified, collected from rock samples taken during stratigraphic secti< measurements.vx By the usage of these identified species, Gloibotruncana gansseriand Globotruncanamayoroensis zones were determined which characterize the Maestrichtian stratigraphic horizon, also accepted today, and a correlation of these zones with the similar studies in Turkey and world has been given. KEY WORDS: Upper Cretaceous, Lower Eocene, Upper Paleocene, zones, biostratigraphy