Zeki etmenler ile sera kontrolü
Greenhouse controled with intelligent agents
  1. Tez No: 318147
  2. Yazar: SERAP ERGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Seraların temel işlevi bitkilerin fizyolojik faaliyetlerini gerçekleştirmesi için özelliklerine göre en uygun çevre koşullarını sağlamaktır. Çevre koşullarının değişken olduğu düşünüldüğünde, seranın ani değişimlerden etkilenmemesi için bilgisayarlı kontrol sistemlerinin kullanılması kaçınılmazdır.Zeki etmenler, kendisine verilen görevleri kullanıcının veya başka bir program adına yürüten yazılımlar olup belirli derecede özerk olmaları söz konusudur. Etmenin tek başına bir iş yürütmesi ve çevreden bağımsız olması düşünülemez. Etmen esnek, mantıklı, özdevinimli davranabilme özellikleri sayesinde çevresinde gelişen durumları algılayıp ona göre hareket eder.Bu tez çalışmasında, zeki etmen yazılım mimarisi kullanılarak bir sera kontrol otomasyon sistemi geliştirilmiştir. Sistem, donanımsal ve yazılımsal öğelerden oluşmaktadır. Tasarlanan zeki etmen kontrol yazılımının çalışmasını izleyebilmek için bir sera prototipi yapılmıştır. Prototip; sıcaklık, nem, ışık, CO2 ve rüzgâr sensörlerinden, havalandırma, sulama, gölgelendirme ve aydınlatma kontrol birimlerinden oluşmakta ve bilgisayarla RS232 üzerinden haberleşmektedir. Tepkisel çoklu etmen özelliklerine sahip olan kontrol yazılımı sıcaklık, ısıtma, nem, CO2, havalandırma, aydınlatma, ışık, gölgeleme, soğutma, sulama ve rüzgâr etmenlerinden oluşmaktadır. Etmenler JADE.NET geliştirme platformunda tasarlanmış ve sera prototipine uygulanmıştır.Çalışma sonunda bir seranın sıcaklık, nem, ışık ve CO2 oran parametrelerinin domates, biber ve patlıcan bitkilerinin ihtiyacı olan değerlerine yönelik kontrolü, zeki etmen mimarisi özelliklerinde geliştirilen bir yazılım ile gerçekleştirilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
The basic function of greenhouses to perform the physiological activities of plants according to the characteristics to provide the proper environmental conditions. Considering that environmental conditions are variable, computerized control systems is to use the greenhouse to avoid exposure to sudden changes.Intelligent agents are software programs that executes a number of operations on behalf of the user or another program. To execution stand alone of the agent or to be independent of environment is unthinkable. Thank to act felexible, logical and autonomous the agent detect situations developing around accordingly moves.In this thesis, a greenhouse system have been controlled with intelligent agent software architecture. The study consists of hardware and software elements. To monitor the operation of the designed architecture of intelligent agent, the pototype of a greenhouse is made. The developed prototype consist of temperature, humidity, CO2, light, wind sensors, ventilation, irrigation, shading, lighting control systems and communicates with the computer over RS232. The system designed as a reactive multi agent system is composed of temperature, heat, humidity, CO2, ventilation, lighting, light, shading, cooling, watering and wind agents. One of the agent development platforms JADE.NET is used for control software of developed greenhouse prototype which designed for the application stage of the study.At the end of the study, temperature, humidity, light, CO2 rates of the greenhouse can be controlled to the values of tomatoes, peppers, eggplant plants?needs with the software which is developed intelligent agent architecture propoerties.