Parçalı metrikler, L-değerli eşitlikler ve aralarındaki ilişkiler
Partial metrics L-valued equalities and relations between them
  1. Tez No: 318156
  2. Yazar: ZEKİYE ÇİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ÇEVEN, PROF. DR. MUSTAFA DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında ilk olarak, GL-monoidler ve dual GL-monoidler ifade edilip, aralarındaki dualiteye değinildi. Ardından, klasik anlamdaki denklik bağıntıları ve metrikler için değerler kümesi olarak, sırası ile GL-monoidleri ve dual GL-monoidleri alınarak, L-değerli eşitlik ve V-parçalı metrik kavramı tanımlandı. Bu yapıların temel kategorik özellikleri verildi. Kurulan dualite, parçalı metrikler ve L-değerli eşitlikler arasındaki dualiteye taşındı. Buraya kadar gerçekleştirilen çalışmalar, V-parçalı metriklerde ve L-değerli eşitliklerde simetri aksiyomu tanımlanmaksızın, V-kuasi metrik olarak adlandırılan daha genel bir metrik yapısına ve L-değerli önsıralama olarak adlandırılan bir eşitlik yapısına genellendi. Bu yapıların temel kategorik özellikleri oluşuruldu. Son olarak da; L-değerli eşitliklerin gösterimi yardımıyla parçalı metriklerin gösterimi sağlandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, ; GL-monoids and dual GL-monoids are first defined, and the duality between them are investigated. Later, the range of equivalence relations and metrics in the classical sense, changed with GL-monoids and dual GL-monoids respectively. L-valued equalities and V-partial metrics are defined. The categorical structure of these functions and the algebraic duality between them are given. From this stand point, studies which are carried out for V-partial metrics and L-valued equalities are generalized to V-quasi metrics and L-preordered Equalities, which are defined by losing symmetry axioms, in the definition of L-valued equalities and V-partial metrics. And the categorical structure of these functions are given. Finally, V-pseudopmetric spaces are represented by representation of L-valued sets.