Polyester esaslı taneli kompozitlerin (mermerit) bazı fiziksel ve mekanik özelliklerine bileşenlerinin etkisi
Effect of component specificity on some physical and mechanical properties of granulated composites with polyester matrix (artificial marble)
- Tez No: 318165
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Gelişen teknoloji ile ortaya çıkan atıkların miktarı ve çeşitleri de her geçen gün artmaktadır. Günümüzde bu atıkların oluşturduğu çevre kirliliği ve bu ürünlerin üretilmesinde kullanılan hammaddelerin hızla tükenmesi bu atıklardan tekrar yararlanmayı zorunlu kılmaktadır.Bu çalışmada mermer atık parçaları, andezit atık parçaları ve arduvaz atık parçalarının farklı elek aralıkları kullanılarak iki farklı polyester tipi ile (P-3455, P-314) polyester esaslı kompozit malzeme üretiminde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Polyester esaslı kompozitlerin (mermerit) mekanik ve fiziksel özelliklerine polyester tipinin (2 farklı), mineral tipinin (3 farklı) ve agrega çapının (7 farklı) etkisi araştırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda polyester tipinin, mineral tipinin ve agrega çapının Polyester esaslı kompozitlerde etkili olduğu belirlenmiştir. Üretilen numunelere taze (taze birim hacim ağırlık(BHA), reaksiyon sıcaklığı) ve sertleşmiş (basınç mukavemeti, eğilme mukavemeti, sertleşmiş BHA, schmidt yüzey sertliği, ultrases geçiş hızı tayini, farklı sıcaklıklar altındaki basınç mukavemeti değişimi, aşınma dayanımı, çizilme, kapiler su emme) deneyler uygulanmıştır. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda polyester tipi, mineral tipi ve tane çapına göre Polyester esaslı kompozitlerin taze ve sertleşmiş özelliklerinin değiştiği, mineral tipinin ve tane çaplarının bu değişimlerle yüksek derecede ilişkili olduğu, bununla birlikte bu parametrelerin tek başlarına doğrudan etkili olmadığı polyester tipinin minerallerle girdiği reaksiyonunda etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The amount and types of wastes emergent from developing technology is increasing every day. Today environmental pollution and the waste formed the rapid depletion of raw materials used in the manufacture of these products benefit these wastes requires again.In this study, waste pieces of marble, waste pieces of andesite and slate waste fragments and pieces have been used different mesh ranges of different mesh polyester type (P-3455, P-314) to evaluate the production of polyester-based composite material. Polyester resins (mermerit), mechanical and physical properties of polyester type (2 different), mineral type (3 different), and the diameter of aggregates (7 different) the effect have been investigated. As a result of the scientific study polyester type of the mineral type and aggregate diameter of the polyester-based composites are effective. Composites produced fresh (fresh BHA, the reaction temperature) and hardened (compressive strength, flexural strengthhard BHA, schmidt surface hardness, ultra-sound determination of the transition rate, change in compressive strength under different temperatures, abrasion resistance, scratch, capillary water absorption) tests were applied. As a result of experimental studies, the type of polyester, polyester-based composites based on mineral type and particle diameter changes of fresh and hardened properties, mineral type and particle diameter is associated with a high degree of these changes, but polyester is not effective alone directly into the type of minerals are found to be effective in the reaction.