Fenollerin orto-C-atomu üzerinden epoksitlere katılma reaksiyonları
Addition reactions of phenols to epoxides at ortho-phenol-C-atom
- Tez No: 318166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ERTÜRK, YRD. DOÇ. DR. TAHİR TİLKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, öncelikle rasemik epoksitlerle orto-konumundan lityumlanmış anisol nükleofilleriyle regioselektif halka açılması sonucu o-2-hidroksialkilanisol sentez yöntemi geliştirildi. Bu sayede hidroksianisol bileşiği türevleri yüksek verimlerde sentezlendi. Bu yöntem sayesinde enantiyomerik saf stirenoksit'in (>%99 ee) stereospesifik halka açılması sonucu enantiomerik saf (%99 ee) o-2-hidroksialkilanisol bileşiği sentezlendi. Sonrasında; kiral o-2-hidroksialkilanisol bileşiğinin EtSH/KOtBu karışımı kullanılarak demetilleme reaksiyonuyla yeni bir kiral (>%99 ee) o-2-hidroksialkilfenol sentezlendi. Bu kiral hidroksifenol bileşiği benzaldehite Et2Zn'in asimetrik katılma reaksiyonunda kiral katalizör olarak denendi. Deney sonucunda iyi bir asimetrik indüksiyon (1-fenilpropanol için 50% ee) elde edildi. Söz konusu kiral o-2-hidroksialkilfenolün sentez yaklaşımı, kiral katalizör adaylarının modüler bir şekilde oluşturulmasına yani katalizör motiflerinin hem elektronik hem de sterik olarak ayarlanmasını sağlar.
Özet (Çeviri)
In this work, a method for the preparation of o-2-hydroxyalkylanisole was developed through the regioselective ring-opening reactions of epoxides with ortho-lithiated anisoles. Thus, a number of o-2-hydroxyalkylanisole compounds were synthesized in high yields. Thanks to this method, an enantiomerically pure o-2-hydroxyalkylanisole compound (99% ee) could be obtained through the stereospecific ring-opening reaction of enantiomerically pure styrene oxide (>99% ee). Subsequently, a new chiral o-2-hydroxyalklylphenol compound was synthesized from the corresponding o-2-hydroxyalkylanisole compound (>99% ee) through the demethylation reaction by using the EtSH/KOtBu mixture. The obtained chiral o-2-hydroxyalklylphenol was used as the catalyst for the Et2Zn addition to benzaldehyde; thus, good asymmetric induction (50% ee for 1-phenylpropanol) was achieved. This synthetic approach toward the o-2-hydroxyalkylphenols allows us to construct the potential chiral ligands modularly, in other words, provides electronic and steric tuning of the catalyst motifs.