Türkiye'de kullanımdaki bazı tekstil ürünlerinin radyasyon azaltma özelliklerinin araştırılması
Investigation of radiation attenuation proporties of some textile products in use turkey
  1. Tez No: 318196
  2. Yazar: AYŞE SERPİL MÜJDE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM HAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Türkiye'de kullanımda olan bazı tekstil ürünlerinin radyasyon azaltma özellikleri farklı enerjili fotonlar için örneklerin kütle soğurma katsayıları (m/r cm2/gr) ölçülerek araştırılmıştır. Bu amaçla örnekler Am?241 ve Ba?133 radyoaktif nokta kaynaklardan yayımlanan 16?362 keV enerji aralığındaki fotonlar ile ışınlandı. Her örnek ve enerji için, kaynaktan gelen soğurulmamış Io şiddeti ve numune tarafından soğurulduktan sonraki I şiddeti MCA ile birleşik bir NaI(Tl) dedektör transmission geometrisi kullanılarak ölçüldü. Daha sonra kütle soğurma katsayıları bu şiddetler kullanılarak belirlendi. İncelenen tekstil ürünlerinin radyasyon zayıflatma özelliklerinin karşılaştırılması için sonuçlar grafiksel olarak çizildi. Bu grafiklerden tekstil ürünlerinin radyasyon azaltma özelliklerinde örneklerin tipine ve içeriğine bağlı olarak önemli farklılıklar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Radiation attenuation properties of various types of textile products in use Turkey has been investigated by measuring the mass attenuation coefficients (m/r cm2/gr) of samples for photons with different energy. For this purpose, the samples were irradiated with photons in the energy range 16?362 keV emitted from Am?241 and Ba?133 radioactive point source. For each sample and energy, Io and I intensities which are before and after attenuation were measured by a NaI(Tl) detector coupled to MCA using transmission arrangement. Afterwards mass attenuation coefficients were determined using these intensities. For comparison of radiation attenuation properties of investigated textile products, results were graphically plotted. From these graphics, it is shown that there are important differences in radiation attenuation properties of textile products depending on the type and content of the samples.