C-BML raporlarından deniz taktik resmi oluşturulması
Naval tactical picture compilation using C-BML reports
- Tez No: 318199
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde komuta kontrol sistemleri, simülasyon sistemleri ve robotik sistemler savaş sistemlerinin temel unsurları haline gelmiştir. Farklı geliştirme ortamlarında geliştirilen ve çeşitli yapılara sahip bu sistemlerin en büyük problemi ortak çalışabilirliktir. Bu sorunu ortadan kaldırmak üzere SISO tarafından Koalisyon Harp Yönetim Dili (C-BML) geliştirilmeye başlanmıştır. C-BML'in anılan sistemler arasındaki ortak çalışabilirliği sağlamak maksadıyla yakın bir gelecekte standart bir dil olarak kullanılacağı değerlendirilmektedir.Bu tez ile C-BML raporları ile beslenen bir deniz taktik resmi derleyicisi geliştirilmesi ve C-BML çalışmalarının yapılabileceği bir test ortamı oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu maksatla taktik resmi besleyecek C-BML raporlarının üretildiği simülasyon ortamı ve C-BML uyumlu deniz taktik resim derleyici tasarımı ve geliştirimi tamamlanmıştır. Geliştirilen sistemde, çeşitli senaryolar koşturulabilmekte ve buna uygun olarak farklı tipte C-BML raporları üretilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the command and control systems, simulation systems and robotic systems have become one of the major elements of combat systems. The biggest problem of those systems, which have been developed in different development environments and which have various structures, is interoperability. In order to alleviate the problem, Coalition Battle Management Language (C-BML) development has been started by SISO (Simulation Interoperability Standards Organization). It is expected that C-BML will be a standard language in near future in order to provide interoperability among those systems.The aim of this thesis is to develop a naval tactical picture compiler fed by C-BML reports and to construct a test bed that will be used for further C-BML studies. In this regard, the design and development of both a simulation environment, which generates C-BML reports and a C-BML compliant naval tactical picture compiler, is completed. In the proposed system, it can be experimented various scenario runs and different types of C-BML reports can be generated accordingly.