Klorofil floresan ayırımı ve görüntüleme tekniğinin biber tohumlarının kalitesini iyileştirme amacıyla kullanımı
Use of chlorophyll fluorescence and imaging techniques as seed quality enhancing methodology in pepper
  1. Tez No: 318222
  2. Yazar: BURCU BEGÜM KENANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma ticari ve farklı olgunluktaki tohum partilerinde kalitenin Klorofil Floresan (KF) ayrım metodu ile (klorofil floresan değeri yüksek tohumların ayrılması) geliştirilmesi amacıyla 6 farklı biber (Capsicum annuum L.) çeşidinde 2009 ve 2011 yılları arasında yürütülmüştür. Ayrıca ayrım yapılan tohumlarda Klorofil Floresan Görüntüleme tekniğiyle de kabuktaki klorofil varlığı tespit edilmiştir. İlk safhada kullanılan tohumlar ticari firmalardan elde edilirken, ikinci safhada yer alan farklı olgunluklardaki tohum partileri ise Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait Sebzecilik Araştırma ve Uygulama Bahçesinde yetiştirilmiştir. Bu çeşitler; Kandil Dolma, Çarliston, Yağlık, Çorbacı, Demre Sivrisi, 11B-14'dür.Çalışmanın ilk safhasında tohum partileri %8 nemde 6 ve 12 ay -18, 5 ve 25 oC depolanmıştır. İkinci safhadaki tohumlar; turuncu, kırmızı, koyu kırmızı ve aşırı olgun dönemlerde hasat edilmiştir. Her iki safhadaki tohumların Klorofil Floresan tekniği ile ayrımı yapılmış (KF değeri düşük) ve kontrol (ayrım yapılmamış) gruplarına; çimlendirme, fide çıkış ve kontrollü bozulma güç testleri uygulanmıştır. Ayrıca, ticari partilerinin ayrım yapılan ve yapılmayan kontrol gruplarında Katalaz, Süperoksit Dismutaz ve Askorbat Peroksidaz aktiviteleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work was carried out to enhance commercial seed lots and differently matured seed lots through chlorophyll fluorescence sorting method (seperating high chlorophyll content seeds) in six different cultivars of pepper (Capsicum annuum L.). Research was conducted in 2009 and 2011. Sorted seeds were also imaged by chlorophyll fluorescence imaging method in order to check chlorophyll content of seed coat. Seed lots were obtained from commercial companies (1.stage) and differently matured seed lots were harvested in grown plants of cultivars of Kandil Dolma, Çarliston, Çorbacı, Yağlık, Demre Sivrisi and 11B-14 in Vegetable Plantation Field of Horticulture Department, Agriculture Faculty, Ankara University.In the first stage of the work, seed lots were stored at 8% moisture content, at -18, 5 and 25 oC for 6 and 12 months. In the second stage, seeds were harvested from orange, red, soft-red and over-mature fruits. Seeds of both stages were after sorting by chlorophyll fluorescence technique and sorted (CF low) and control (unsorted) were tested for germination, seedling emergence, controlled deterioration. Moreover, Catalase, SOD and APX activities were also determined on sorted and unsorted seed lots.