Koinobiont larva parazitoiti venturıa canescens grav. (Hymenoptera: Ichneumonıdae) ile cadra cautella walker (Lepıdoptera: Pyralıdae) arasında bazı biyolojik ilişkiler üzerinde çalışmalar
Studies on some biological relations of koinobiont larval parasitoid venturia canescens gravenhorst (Hymenoptera: Ichneumonidae) on cadra cautella walker (Lepidoptera: Pyralidae)
  1. Tez No: 318223
  2. Yazar: YEŞİM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma ile larva parazitoiti Venturia canescens'in konukçusu Cadra cautella üzerinde iki farklı sıcaklık derecesinde ( 25±1 ºC ve 30±1ºC ) %60-70 orantılı nem ve 16:8 aydınlık:karanlık koşullarda bazı biyolojik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca 25ºC'de, parazitoitin temel parazitleme davranışları ve süperparazitizmin etkileri belirlenmiştir. Parazitoitin yaşam süresi 25ºC'de 11.74±0.52 gün, 30ºC'de 9.28±1 gün olarak belirlenmiştir. Parazitoitin gelişme süresi sıcaklığın artmasıyla kısalmıştır. Parazitoitin gerçek doğurganlığı 30ºC'de daha yüksek seviyededir. Ayrıca sıcaklık artışı parazitoitin ergin büyüklüğünü olumlu yönde etkilemiştir. Yaşam çizelgeleri bakımından bir karşılaştırma yapıldığında ise 30ºC'de yetiştirilen parazitoitlerin doğal artış kapasiteleri daha yüksek bulunmuştur. V. canescens'in parazitlenmiş ve parazitlenmemiş konukçularda konukçuyu elde etme davranışları test edilmiş, parazitoitin parazitlenmiş konukçuları algıladığı ve bu nedenle de farklı tepkilerde bulunduğu belirlenmiştir. Süperparazitizm çalışmalarında, parazitoitlerin parazitlemeden 18 saat sonra parazitlenmiş konukçuların hepsini parazitlediği saptanmıştır. Parazitoit ile konukçu larvaları 1, 2, 3 kez parazitletilmiş ve parazitletme sonucu oluşan bireylerin gelişme ve yaşam süreleri, ergin büyüklükleri ve çıkış oranları belirlenmiştir. Sonuçlara göre, 2 ve 3 kez parazitletilmiş konukçulardan çıkış yapan parazitoitlerin gelişme süreleri, 1 kez parazitletilen konukçulardan çıkış yapan parazitoitlerin gelişme sürelerinden daha uzun bulunmuştur. En kısa yaşam süresi 2 kez parazitletilmiş konukçulardan çıkış yapan parazitoitlerden elde edilmiştir. Parazitoitin ergin büyüklüğü de süperparazitizmden etkilenmiş; iki ve üç kez parazitletilmiş konukçulardan çıkış yapan parazitoitler, bir kez parazitletilen konukçulardan çıkış yapan parazitoitlerden daha küçük bulunmuştur. Bir kez parazitletilen konukçularda %61.67'lik, iki kez parazitletilen konukçularda % 78.3'luk, üç kez parazitletilen konukçularda %50'lik başarılı bir parazitoit çıkışı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some biological relations between an larval parasitoid Venturia canescens on it?s host Cadra cautella were investigated at two different temperatures ( 25±1ºC, 30±1ºC), 60-70 % relative humidity and 16L:8D photoperiod. In addition foraging behaviour and the effect of superparasıtısm of the parasitoid were determined at 25ºC. Adult longevity was 11.74±0.52 days at 25ºC, 9.28±1days at 30ºC. Development time decreased sıgnificantly with increasing temperature within the range of 25-30ºC. The realised fecundity of the parasitoid was found to be high at 30ºC. The size of the adult parasitoid was affected positively with increasing temperature. When the life table of parasitoid were compared with different temperature, the intrinsic rate of the natural increases was high when the parasitoid reared at 30ºC. The foraging behaviour of V.canescens on parasitized and unparasitized hosts was tested. It was seen that parasitoid perceived the parasitized hosts and showed different reactions to these hosts. In the study of superparasitism, parasitoids did not tend to avoid oviposition in hosts parasitised after 18h. The larvae of C. cautella were parasitized one, two, three times by the parasitoid, then the development times, adult size and survival rates were defined. As a result, development time was found to be significantly longer when the host was two or three times parasitized, as opposed to one parasitoid eggs. Longevity time was found to be highest when the host was two times parasitized. Parasitoid adult size also was affected by superparastism, with significantly smaller parasitoids eclosing from host containing two or three, Venturia canescens achieved to eclose from singly parasitized host in a rate of 61.67% , which decreased to 78.3%, in the host with two eggs, and 50 % in the host with three eggs.