Development of backscattered laser-induced spectroflarometer and measurement of phytoplandtons in-situ
Geri saçılmalı laser uyarımlı spektroflorometre geliştirilmesi ve canlı fitoplankton ölçümlerinde kullanılması
  1. Tez No: 75702
  2. Yazar: H.TARIK BAYTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Geri-saçılmalı foton saymalı floresan spektroflorometresi geliştirildi ve fitoplanktonlarda bulunan klorofîl-a'nın floresan ışıması (?ı=685 nm) ile toplam fitoplankton kütlesi ölçümleri yapıldı. Kültür ortamında yetiştirilen ve bir mavi-yeşil alg olan Anacystîs nidulans lmW lık He/Ne lazeri (X.=632.8 nm) ile uyarıldı. Laser fluorometresi ile Anacystis nidulans içerisindeki klorofil-a nın ölçülebilecek en küçük değeri 52 ng/L olarak hesaplandı. Floresan sinyalinin klorofil-a konsantrasyonu ile doğru orantılı olduğu 0.6 ve 9.6 ug/L klorofil konsantrasyonu aralığında korelasyon katsayısı 0.9982 verilerek bulundu. Lazer ışığının uyardığı hacim içerisinde 13 hücrenin ölçülebileceği hesaplandı. Klorofil-a'nın dietil eter içerisindeki floresan kuantum verimi iki farklı yöntem ile elde edildi. Birinci yöntemde klorofil-a'nın kuantum verimi, kuantum verimi bilinen ((2,7 bisdietüamino) fenazoksonyum klorür) ile karşılaştırılarak, ikinci yöntemde ise klorofil-a'nın uyarılma ve soğurma spektrumlanı birbirlerine bölünerek bulundu. Anacystîs nidulans içerisindeki boyar maddeler tanımlandı ve canlı hücrelerinsoğurma spektrumu saf maddelerin soğurma spektrumları kullanılarak ayrımlandı. Bu ayrımlanan soğurma spektrumları kullanılarak daha sonra klorofil-a ve c- faykosiyanin'in Anacystis nidulans içerisindeki uyarılma ve soğurma spektrumları birbirlerine bölünerek klorofil-a ve c-faykosiyanin için floresan kuantum verimleri hesaplandı. Klorofil-a'nın canlı hücreler içerisindeki floresan kuantum verimi, dietil eter içerisindeki floresan kuantum verimi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
An in-vivo laser fluorometer with backscattered photon counting electronics was developed for the measurement of phytoplankton biomass using chlorophyll-a fluorescence (Xmax=61l5 nm). A 1-mW He/Ne laser emitting at 632.8 nm was used for the excitation of cultured blue-green algae, Anacystis nidulans. Detection limit for the measurements of chlorophyll-a in Anacystis nidulans by laser fluorometer was determined as 52 ng/L. The fluorescence intensity was found to be proportional to chlorophyll-a concentration with a linear correlation coefficient of 0.9982 for the concentration range between 0.6 and 9.6 u.g chlorophyll-a/L. The detection limit for the measurement of Anacystis nidulans in the volume illuminated by laser beam was estimated as 13 cells. The fluorescence quantum yield of chlorophyll-a in diethyl ether was obtained using two methods; by comparing the quantum yield of a reference material (2,7 bis diethylamino) phenazoxonium chloride) and by taking the ratio between the excitation and absorption spectra. The dyes present in Anacystis nidulans werecharacterized and the spectra of pure components in different solvents were used to resolve the absorption of live cells. This resolved absorption spectrum was used further to calculate fluorescence quantum yield of chlorophyll-a and c- phycocyanin in live cells by taking the ratio between excitation and absorption spectra. Fluorescence quantum yield of chlorophyll-a in diethyl ether and was compared with fluorescence quantum yields of this pigment in live cells.