Objelerin benzer ya da farklı özelliklerine göre sınıflandırılmasında kümeleme tekniklerinin kullanılması
Use of clusturing technics similar or different in terms of the specifications of objects
- Tez No: 318283
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ AKPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya, İstatistik, Science and Technology, Chemistry, Statistics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada sığla, sigala veya günlük ağacı olarak adlandırılan Liquidambar orientalis Mill. Bitkisinin yapraklarından elde edilen uçucu yağ bileşenleri incelenmiştir. Bu amaçla Marmaris, Fethiye, Köyceğiz olmak üzere üç farklı bölgeden Temmuz ayında toplanan bitki materyallerinin ekstraktları hidrodestilasyon metodu ile ayrıştırıldıktan sonra üç farklı bölgeden toplanan örneklerin uçucu yağ bileşenleri GC-MS analizi ile belirlenerek karışımların yaklaşık %70-80'lik büyük kısmı 11 major bileşenin oluşturduğu tespit edilmiştir.Kromatografik analizle bulunan bileşen dağılımlarının istatistiksel analizinde kümeleme yöntemi kullanılmıştır. Kümeleme yöntemi SPSS ve MATLAB yazılımları kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Bileşenler açısından incelendiğinde Fethiye ve Marmaris'ten gelen örneklerin bir küme oluşturacak şekilde çok benzer özellikler taşıdığı, Köyceğiz'den gelenlerin ise farklı bir küme oluşturduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study essential oil components were rewieved that obtained from plant leaves of Liquidambar orientalis Milller called as sığla, sigala or günlük tree.For this purpose, after extraction by the method of hydrodistillation Extracts of plant materials collected from three different regions including Marmaris, Fethiye, Köyceğiz in July, approximately 70-80% greater part of the mixtures that essential oil components of the samples from three different regions, determined by GC-MS analysis were formed by the 11 major component.Clustering method was used at statistical analysis of the component distributions found with the chromatographic analysis. Clustering method was carried out using the software SPSS and MATLAB.In terms of components, determined as a cluster of samples came from Fethiye and Marmaris have many same caracteristics as for came from Köyceğiz generate a different cluster.