Düşük boyutlu yarıiletken yapılara manyetik alanın etkisi
The effect of magnetic field on low-dimensional semiconductor structures
- Tez No: 318318
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN KARACA BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sonsuz silindirik GaAs(Galyum Arsenik) ve InP(İndiyum Fosfat) kuantum tellerinde bir elektronun elektronik özellikleri Runge-Kutta numerik çözümü kullanılarak incelendi. Tel yarıçapının artmasıyla enerjinin azaldığı görüldü. Silindirik teldeki bir elektron için azimuthal yönde uygulanan manyetik alan etkisinde taban durum ve birinci uyarılmış durum enerjileri hesaplandı. İnce teller için manyetik alan etkisinin çok olmadığı gözlendi. Manyetik alanın artmasıyla eksenel dalga sayısı kz' nin değerlerine bağlı olarak enerjide ayrımlar oluşur. kz 0 için enerjiler lineer artar. Manyetik alanın belirli bir değerine kadar kz > 0 için enerji azalır, bu değerden sonra lineer artış olur.Sonuçlar literatürde hiper geometrik fonksiyonlar kullanılarak bulunan sonuçlarla uyum içinde olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The electronic properties of an electron in a infinite cylindrical GaAs and InP quantum wires have been investigated using Runge-Kutta method. It is seen that the energy of the electron decreases as the radius of the wire increased. In a magnetic field applied in the azimuthal direction, the ground state and the first excited state energies have been calculated for the electron in a cylindrical wire. It is observed that the magnetic field is ineffective on the energy for thin wires. As the magnetic field increases, the energy splitting occurs depending on axial kz values. For kz ? 0 , the energy increases linearly. However, the energy decreases down to a certain value of the field strength, then it increases linearly for kz > 0. The results are in agreement to those found by using hyper geometric functions in the literature.