Zihinsel engelli çocuklara web destekli uzaktan eğitim sistemi kurulması: matematik ve fen bilgisi dersleri uygulaması
Establishment of mentally retarded children's web-based distance education system: application of mathematics and science courses
  1. Tez No: 318319
  2. Yazar: CAN TEZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM UÇAR, YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Yapmış olduğumuz bu çalışmada eğitilebilir zihinsel engelli çocukların, Web Destekli Uzaktan Eğitim Sistemi kullanılarak Matematik ve Fen Bilgisi derslerindeki başarılarının arttırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma, Edirne il merkezinde bulunan Faika Raika Şaika Erkurt Kardeşler İlköğretim Okulu ve İş Okulu'nda gerçekleştirilmiştir.Çalışma için, Faika Raika Şaika Erkurt Kardeşler İlköğretim Okulu ve İş Okulu'nda eğitim gören hafif düzeyde zihinsel engeli olan 20 öğrenci uygulamaya katılmıştır. Bu öğrenciler 10'ar kişiden oluşan ve mümkün olduğunca homojen iki gruba ayrılmıştır. Bir gruba geleneksel eğitim verilirken diğer gruba Web Destekli Uzaktan Eğitim Sistemi ve bu sistem üzerinde oluşturulmuş etkileşimli içerikler ile eğitim verilmiştir. Her iki gruba da uygulama öncesi ve sonrasında testler uygulanarak, iki grup arasındaki başarı düzeyi değerlendirilmiştir.Bu araştırmanın amacı; bilişim teknolojileri kullanılarak hafif düzeyde zihinsel engelli olan öğrencilere, günlük hayatlarını kolaylaştırabilecek ve sorunları daha rahat çözmelerine yardımcı olabilecek bilgileri, etkili ve kalıcı bir biçimde öğrenmelerini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In this study we have carried out , it is aimed to improve the success level of educable mentally retarded children in Maths and Science lessons by using web-based distance learning system. This study was carried out in Faika Raika Şaika Erkurt Sisters Primary School and Job School in the centre of Edirne.For the study, 20 mildly mentally retarded students, who are given education in Faika Raika Şaika Erkurt Sisters Primary School and job School, were chosen. They were put into two groups each consisting ten students as uniformly as possible. While one group was educated in a traditional way the other one was given education via web-based distance learning system and interactive context based on this system. The success level between the groups was evaluated by testing out each group before and after the application.The ultimate goal of this study is to enable the mildly mentally retarded students to absorb the knowledge in an effective and permanent way, which will make their daily lives easier and help them to solve their problems smoothly.