Önemli erik (Prunus sp.) gen kaynaklarının SSRs (simple sequence repeats)'a dayalı genetik karakterizasyonu
Genetic characterization of the important plum (Prunus sp.) germplasm based on SSR markers
  1. Tez No: 300817
  2. Yazar: BURCU PELİN ÇELİKKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜMER ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Türkiye erik yetiştiriciliği ve ihracatında dünyada söz sahibi ülkelerden birisidir. Türkiye'nin önemli erik çeşitlerinin genetik karakterizasyonuna yönelik olarak yapılan bu araştırmada; 24 (17 yerli, 7 yabancı) çeşidin SSR'a (Simple Sequence Repeats) dayalı genetik karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Erikten geliştirilen bir, kayısıdan iki ve kirazdan iki, şeftaliden geliştirilmiş üç lokusun kullanıldığı araştırmada, bir sinonim durum tespit edilmiştir. Toplam 76 allel tespit edilirken, en yüksek allel sayısı şeftali lokusu olan UDAP96019 ve kayısı lokusu olan UDAP404'den, heterozigotluk oranı (Ho) ise kiraz lokusu olan UCDCH13'den tespit edilmiştir. SSR lokuslarının allel sayısı ve heterozigotluk oranı (Ho) kayısı ve diğer erik türlerinde bu lokusları kullanan araştırmalara göre yüksek bulunmuştur. Türkiye'de ekonomik öneme sahip erik çeşitlerine ait bu SSR bulguları, bölgede bundan sonraki germplasm değerlendirilmesi çalışmalarına bir basamak oluştururken, uluslararası genetik veri paylaşımına katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey, is one of the leading countries in terms of plum production and export in the world. With the aim to characterize important Turkish plum cultivars, genetic characterization of 24 (17 local, 7 foreign) cultivars were performed in this research, using SSR (Simple Sequence Repeats) markers. A case of synonymy was found in the research that was carried out using one locus developed for plum, three for peach, two for each of apricot and sweet cherry. Overall, a total of 76 allelles were determined, the highest number of alleles were obtained from peach UDAP96019 and apricot UDAP404 loci and the heterozygosity rate (Ho) from sweet cherry locus UCDCH13. The number of alleles at the SSR loci and the rate of heterozygosity were found to be higher than in previous studies that used the same loci in apricot and other prunus species. The SSR data of economically important plum cultivars in Turkey, will provide the first steps for subsequent germplasm studies and will contribute to scientific community worldwide.