Timelike tanjant açılabilir yüzeyler ve Bonnet yüzeyler
Timelike tangent developable surfaces and Bonnet surfaces
  1. Tez No: 318402
  2. Yazar: KEMAL EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SOLEY ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde iki ve üç boyutlu Minkowski uzaylarında açı ve vektör kavramları, temel tanımlar ve gerekli teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde Minkowski uzayında timelike yüzeyler ve timelike Bonnet yüzeyler iki alt bölümde tanıtılmıştır. Ayrıca, bir timelike yüzeyin Bonnet yüzey olması için bir ölçüt verilmiştir.Dördüncü bölüm bu çalışmanın orijinal kısmını oluşturmaktadır ve iki alt bölüm halinde düzenlenmiştir. Dördüncü bölümün birinci alt bölümünde Minkowski uzayında timelike tanjant açılabilir yüzeyin dayanak eğrisinin eğrilik ve burulmasının sabit olmama koşulu altında timelike tanjant açılabilir yüzeyin timelike Bonnet yüzey olması için gerek ve yeter şart verilmiştir. İkinci alt bölümünde ise Minkowski uzayında timelike tanjant açılabilir yüzeyin dayanak eğrisinin eğrilik ve burulmasının sabit olması yani dayanak eğrisinin helis olması durumu ele alınmış ve bu özelliğe sahip timelike tanjant açılabilir yüzeyin yani düz helikodial yüzeyin sahip olduğu ortalama eğriliği koruyan non trivial izometri bulunmuştur.Beşinci bölümde tüm çalışmanın kısa bir özeti yapılmış ve bundan sonra yapılacak yeni araştırmalara yönelik öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, the concepts of the angle and vector, basic definitions and necessary theorems in two and three dimensional Minkowski spaces are introduced. Third chapter is arranged as two subsections. Timelike surfaces and timelike Bonnet surfaces are summarized in these two subsections of the third chapter. A criterion is given for a timelike surface to be a Bonnet surface.The fourth chapter is the original part of this study and it is organized as two subsections. In the first part of the fourth chapter, a necessary and sufficient condition for a timelike tangent developable surface to be a timelike Bonnet surface is obtained under the condition of the curvature and torsion of the base curve of the timelike developable surface being non constant. In the second part, the curvature and torsion of the base curve of a timelike developable surface are considered as constant that is the base curve is considered as circular helix and the non-trivial isometry that preserves the mean curvature is obtained for a timelike developable surface which is a flat helicodial surface.In fifth chapter of this thesis, a brief summary of the study is given and a suggestion is proposed for new investigations.