?-laktam ve izokinolinüre türevleri: Sentez ve biyolojik aktivitelerinin değerlendirilmesi
?-lactam and isoquinolineurea derivatives: Synthesis and biological activities evaluation
  1. Tez No: 318406
  2. Yazar: HAYRİYE GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ZENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 405
Özet
Bu çalışmada; yapısında ß-laktam halkası içeren 63 yeni bileşiğin sentezi için öncelikle 15 imin türevi sentezlenmiş ve ardından ß-laktamların sentezi gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen bileşiklerden bir serisinin karbonik anhidraz enzimine karşı oldukça etkin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bütün bu yeni ß-laktamların polifenol oksidaz ve ksantin oksidaz enzimine karşı etkinliği de araştırılmaya devam etmektedir.Tez çalışmasının ikinci kısmında; üre türevlerinin PPO enzimine karşı biyolojik özelliklerinin araştırılması hedeflenmiş ve literatürde bulunmayan aminoizokinoline bağlı aromatik ve alifatik olmak üzere 23 yeni üre türevi sentezlenmiştir. Bu üre türevlerinin bir kısmının etkinliği araştırılmıştır. Diğer taraftan sentezlenen diaril üre türevlerinin XO enzimine karşı etkinlikleri araştırılmıştır. Diğer ürelerin PPO, XO ve CA enzimleri üzerine etkileri halen araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, primarily 15 imine compounds for 63 new compounds containing ß-lactam ring and then targeted ß-lactams were synthesized. A series of synthesized compounds have been found to be highly effective against the carbonic anhydrase enzyme. Furthermore all of these new ß-lactams have also been continually searched for their activities against the enzyme polyphenol oxidase and xanthine oxidase.In the second part of the thesis; it was aimed to investigate the activity of urea derivatives against PPO enzyme and 23 new derivatives of aminoisoquinoline connected to alifatic and aromatic group with urea were synthetized. Activities of some of these urea derivatives were investigated. On the other hand, the activities of synthesized aryl urea derivatives were investigated from the effectiveness against XO enzyme paint of view. The effects of other ureas against to PPO, XO and CA enzymes are still under investigation.