Hayvansal kaynaklı bazı gram pozitif bakterilerdeki beta laktamaz ve beta laktam dirençliliğinin saptanması
Determination beta lactamase and resistance of beta lactam's from some of gram positive bacteria
- Tez No: 318275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUMRU ÇITAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada, Ankara'daki çeşitli marketlerden toplanan toplam 80 fermente et (sucuk, sosis, salam, pastırma), 20 et (kıyma, kuşbaşı), 30 tavuk (but, kanat, göğüs) ve 20 beyaz peynir, süt fabrikasından temin edilen 20 çiğ süt, çeşitli semtlerdeki pastanelerden temin edilen 20 dondurma örneği materyal olarak kullanılmıştır. Çalışılan 110 gıda materyalinden Enterococcus ve Staphylococcus izolasyonu ve tür tanımlaması yapılarak, Kirby-Bauer disk difüzyon ve sıvı mikrodilusyon yöntemlerine göre çeşitli antibiyotik dirençlilikleri ve Staphylococcus türlerinde beta laktamaz üretimi araştırılmıştır. Tanımlanan Enterococcus izolatlarının; %59'u E. faecium, %26,1'i E. faecalis, %9,7'si E. gallinarum, %3,7'si E. durans, %0,7 E. avium ve %0,7 E. hirae olarak, Staphylococcus izolatlarının; %23'ü S. saprophyticus, %14,8'i S. cohnii spp. cohnii, %9,1'i S. vitulinus, %9,1'i S. capitis, %8,7'si S. xylosus, %7,8'i S. aureus, %6,1'i S. haemolyticus, %5,2'si S. simulans, %3,9'u S. hominis, %3,5'i S. epidermidis, %2,6'sı S. sciuri, %2,2'si S. warnerii, %0,9'arı S. hyicus, S. lentus ve S. cohnii spp. urealyticum, %0,4'eri S. intermedius, S. ludgunensis ve S. schleiferi olarak tespit edilmiştir. Enterococcus türleri en fazla rifampine (%73,1), streptomisine (%36,6), siprofloksasine (%35,8), eritromisine (%20,1), nitrofurantoine (%14,9) dirençli tespit edilmiştir. Ampisilin ve kloramfenikole sadece sıvı mikrodilusyon yönteminde direnç tespit edilmişken, vankomisine direnç her iki yöntemde de tespit edilememiştir. Süt ve süt ürünlerinden izole edilip tanımlanan Staphylococcus türleri en fazla ampisiline (%56,4), metisiline (%54,9), klindamisine ve novobiosine (%25,3), amoksisilin/klavulanik aside ve klindamisine (%14,1) dirençli tespit edilmiştir. Her iki yöntemde de siprofloksasin ve vankomisin dirençli izolat tespit edilememiştir. Tavuk ve et ürünlerinden izole edilip tanımlanan Staphylococcus türleri en fazla metisiline (%83), novobiosine (%50,9), amikasine (%45,3), eritromisine (%44,6), ampisiline (%39,6), tetrasikline (%35,2), gentamisine (%28,3), klindamisine (%25,2), kloramfenikole (%22) dirençli tespit edilmiştir. Her iki yöntemde de vankomisin dirençli izolat bulunmamıştır. Tanımlanan 230 Staphylococcus izolatının 124'ü (%53,9) beta laktamaz pozitif tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 80 samples of fermented meat products (fermented sausage, sausage, salami, pastrami), 20 samples of mincedmeat, 30 samples of chicken (10 joint, 10 wing, 10 breast), 20 samples of raw milk, 20 samples of white cheese and 20 samples of ice-cream which are collected from several supermarkets in Ankara were used as material. After isolation and identification Enterococcus and Staphylococcus species, we examined different antibiotic resistances both in respect of the methods of Kirby-Bauer disk duffusion and broth microdilution and beta lactamase production of Staphylococcus species. The distribution rate of 134 Enterococcus strains isolated from fermented meat was 59% E. faecium, 26,1% E. faecalis, 9,7% E. gallinarum, 3,7% E. durans, 0,7% E. avium and 0,7% E. hirae; 230 Staphylococcus strains distribution rate was 23% S. saprophyticus, 14,8% S. cohnii spp. cohnii, 9,1% S. vitulinus, 9,1% S. capitis, 8,7% S. xylosus, 7,8% S. aureus, 6,1% S. haemolyticus, 5,2% S. simulans, 3,9% S. hominis, 3,5% S. epidermidis, 2,6% S. sciuri, 2,2% S. warnerii, 0,9% S. hyicus, 0,9% S. lentus and 0,9% S. cohnii spp. urealyticum, 0,4% S. intermedius, 0,4% S. ludgunensis and 0,4% S. schleiferi. The most resistance rate of Enterococcus strains was rifampin (73,1%), streptomycin (36,6%), ciprofloxacin (35,8%), eritromycin (20,1%), nitrofurantoin (14,9%). Although ampicilin and chloramphenicol resistance wasn?t found only with broth microdilution method, vancomycin resistence wasn?t found both microdiluton and disc difusion methods. The most resistance rate of Staphylococcus species, isolated from milk and milk products was ampicilin (56,4%), meticilin (54,9%), clindamycin and novobiocin (25,3%) and amoxcicillin/clavulanic acid (14,1%). Ciprofloxacin and vancomycin resistence wasn?t found both microdiluton and disc difusion methods. The most resistance rate of Staphylococcus species, isolated from chicken and meat products was meticilin (83%), novobiocin (50,9%), amikacin (45,3%), eritromycin (44,6%), ampicilin (39,6%), tetracycline (35,2%), gentamycin (28,3%), clindamycin (25,2%), chloramphenicol (22%). Vancomycin resistence wasn?t found both microdiluton and disc difusion methods. 124 (53,9%) of 230 identified Staphylococcus isolates was found beta lactamase positive.