Fusarium oxysporum f.sp. ciceris izolatlarının vejetatif uyum grupları
Vegetative compatibility grouping of fusarium oxysporum f.sp.ciceris isolates
- Tez No: 318422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Fusarium oxysporum birçok ürün bitkisinde solgunluk ve kök boğazı hastalıklarına neden olan toprak kökenli bir fungus olup formae speciales grupları bulunan önemli bir fitopatojendir. Kültürü yapılan nohutta (Cicer arietinum L.) Fusarium solgunluğu etmeni Fusarium oxysporum f.sp. ciceris dünyada olduğu gibi ülkemizde de nohut yetiştiriciliğini olumsuz yönde etkileyen bir sorun haline gelmiştir. Çalışma kapsamında, başta nohudun orjin alanlarını içeren Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere ülkemizde nohut yetiştiriciliği yapılan alanlardan elde edilen Fusarium oxysporum izolatlarının patojenisite analizi yapılmış ve vejetatif uyum grupları (VCG) belirlenmiştir.Vejetatif uyum grubu analizleri sonucundaŞanlıurfa iline ait izolatlar arasında belirgin bir VCG saptanmazken, Kahramanmaraş iline ait 17 izolatın yer aldığı tek bir VCG saptanmıştır. Adana iline ait 4 izolatın tek VCG'de, Adıyaman iline ait 2 izolatın da tek bir VCG'de yer aldığı belirlenmiştir. Diyarbakır iline ait 4 izolatın iki farklı VCG'de bulunduğu saptanırken, Mardin iline ait 3 izolatın bir VCG'de, 5 izolatın ise farklı bir VCG'de yer aldığı tespit edilmiştir.Yapılan patojenisite analizi sonuçlarına göre ise bu izolatların yüksek virülensliğe sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fusarium oxysporum is a soil borne fungus which causes wilt and root rot diseases in many crop plants and it is also an important phytopathogen that has formae speciales groups. Fusarium oxysporum f.sp.ciceris, the causal agent of Fusarium wilt disease of cultivated-chickpea (Cicer arietinum L.) has become a problem which adversely effects the chickpea cultivation in our country as well as the world. In this study, the pathogenicity analysis was carried out and vegetative compatibility groups (VCG) were identified of Fusarium oxysporum isolates, which were obtained from the chickpea growing areas of our country primarily the Southeastern Anatolia region containing the origin center of chickpea.As a result of vegetative compatibility group analysis, while there wasn?t a clear VCG determination among isolates from the province of Şanlıurfa, only a single VCG was determined on the province of Kahramanmaraş represented with 17 isolates. It was determined that 4 isolates of province of Adana were in a single VCG?s, and 2 isolates of Adıyaman province were in a single VCG?s. It was found that while 4 isolates belonging to Diyarbakır province were found in two different VCG?s, 3 isolates of Mardin province were in one VCG and 5 isolates of Mardin province were in a different VCG. These isolates were found to have high virulence according to the pathogenicity analysis.