Thermodynamic analysis of a cascade refrigerationsystem
Kaskat bir soğutma sisteminin termodinamik analizi
- Tez No: 318463
- Danışmanlar: PROF. DR. M. YAŞAR GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada; kaskat soğutma sisteminin enerji, ekserji ve maliyet analizleri araştırıldı. Termodinamik analiz, Gaziantep şehri ve değişmeyen bir soğutucu akışkan çifti için yapıldı. Soğutma yükü, soğutulan bölge sıcaklığı ve bütün ısı eşanjörleri içindeki buharlaşma ve yoğuşma esnasındaki sıcaklıklar sabit olarak kabul edildi. Bu çalışmada dikkate alınan işletim ve tasarım parametreleri; yoğuşturucunun fan hızını, buharlaştırıcının fan hızını, HTS ve LTS kompresörlerinin izentropik verimlerini içermektedir. Birinci olarak; giren ekserji maliyeti ve Gaziantep şehri şartlarındaki işletim maliyeti arasında ödünleşim yapılarak içeriğinde ilk yatırım ve işletim maliyetlerini bulunduran toplam maliyet hesaplaması ve akabinde her bir parametrenin toplam maliyete olan etkisinin belirlenmesi yapıldı. İkinci olarak; sezonluk dış ortam sıcaklığı değişiminin dikkate alınmasıyla elde edilen yıllık işletim maliyetinin belirlenmesi pratik bir enerji tasarrufu kıyaslama zemini teşkil eder. Mevcut termodinamik analizin sonuçları gösterdi ki; Eğer LTS ve HTS kompresör izentropik verimlilikleri, hava-soğutmalı yoğuşturucu ve buharlaştırıcı fan hızları gibi karar parametreleri optimize edilirse kaskat soğutma sisteminin yıllık maliyeti yüzde 30.86 oranında azaltılabilir. Eğer dış ortam sıcaklık değişimi dikkate alınır ise sistemin yıllık toplam işletim maliyeti yüzde 11 oranında ve yıllık toplam maliyeti yüzde 2.36 oranında azaltılabilir. Nihai olarak, bu çalışmada kullanılan yaklaşıma göre yıllık maliyet tasarrufunun tamamı yaklaşık yüzde 33.22 oranındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, energy, exergy, and cost analyses of cascade refrigeration system is investigated. Thermodynamic analysis is conducted for the Gaziantep city environment temperature for a fixed refrigerant couple. The cooling load, refrigerated space temperature and the temperatures during evaporation and condensations in all heat exchangers are considered to be constant. The operation and design parameters considered in this study include condenser fan velocity, evaporator fan velocity, isentropic efficiency of HTS compressor and isentropic efficiency of LTS compressor. Firstly, estimation of total cost including investment cost and operation cost at Gaziantep dead state by trade-off between the input exergy cost and capital (purchase) cost then determination of the effect of each parameter on total cost are conducted. Secondly determination of operation cost per year by means of the dead state temperature variation seasons gives a practical energy saving comparison basis. Results of the present thermodynamic analysis showed that; a minimum annual cost was found for the decision parameters such as LTS and HTS compressor efficiencies, air cooled condenser and evaporator fan velocities. The total annual cost of the cascade refrigeration system can be reduced by 30.86 percent in comparison to the medium range selected. The total annual operation cost of the system can be decreased by 11 percent in comparison with operation cost of initial design and the total annual cost can be decreased by 2.36 percent where the environment temperature variation taken into account. Finally the sum of annual cost saving about 33.22 percent according to the approach in this study.