Thermodynamic analysis of an absorption refrigeration system
Absorbsıyonlu bir soğutma sisteminin termodinamik analizi
- Tez No: 318464
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA ÇARPINLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezde absorpsiyonlu soğutma sistemlerinin, ARS mevcut türleri ile ilgili kullanılan terminoloji ilgili literatür gözden geçirilerek, özetlenmiştir. Deneysel ve kuramsal çalışmalar dikkate alınarak belirlenen parametreler sunulmuştur. Literatürle uyumlu olarak, %100 verime sahip tek bir ısı değiştirici kullanımı ile tek aşamalı ve su-LiBr kullanan bir ARS çevrimi teorik bir test olarak değerlendirilmiştir. Evaporatör Te ve jeneratör Tg sıcaklıklarının çevrim performansına olan etkileri çevrimin farklı maksimum ve minimum basınç aralıklarında 54 ayrı vakada dikkate alınmıştır. Çalışılan vakalarda absorber ve yoğuşturucu sıcaklıkları, Ta ve Tc sabit kabul edilmiştir. Termodinamik analiz, tanımlanan boyutsuz parametreler olan basınç oranı, Pr sıcaklık oranı, Tr ve özel çalışma sıvı tüketimi, SW cinsinden ifade edilmiştir. PPCOP ve PPSW olarak tanımlanan performans parametreleri de örnek vaka olarak R-22 kullanan geleneksel bir buhar sıkıştırmalı soğutma çevrimi olan VCRS' in ARS ile karşılaştırmalı olarak sunulmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis based upon the review of the related literature; the utilized terminology regarding the available types of absorption refrigeration systems; ARS, is outlined. The specified parameters used through experimental and theoretical studies are presented. In conformity with the related literature a single stage ideal ARS cycle with a solution side heat exchanger of 100% efficiency is referred handling water-LiBr in the theoretical test cases.The influence of evaporator temperature Te, generator temperature Tg for a variety of maximum and minimum pressures of the cycle on cycle performance are considered through 54 separate cases?conditions. In the covered cases absorber and condenser temperatures, Ta and Tc are accepted as constant. Thermodynamic analyses of the covered cases are expressed in terms of defined non-dimensional parameters of pressure ratio, Pr temperature ratio, Tr,and specific working fluid consumption, SW. The performance parameters defined as PPCOP and PPSW are also used to compare ARS with a conventional vapor compression refrigeration cycle VCRS handling R-22 as a sample case.