Açık kanal optimizasyonu için program geliştirilmesi
The design of a program for open channel optimization
- Tez No: 318470
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAZEN KAVVAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışması Visual Basic 6.0 ile bir program, kaplamalı açık bir kanal yanal enine kesitinin tasarım optimizasyonu içingeliştirilmiştir. Trapez, dikdörtgen ve üçgen kesitin değişkenleri, kanal yan eğim, alt genişlik ve su derinliği gibi, en uygun değerleri bir bilgisayar programı içinde yerleştirilmiş bir optimizasyon işlem yolu ilebulunabilir. Bu optimizasyon işlemi, sözü edilen değişkenler ve diğer değişkenler, hız ve üst genişliği gibi,zorunlu kısıtlamaları dikkate alır. Ayrıca, optimizasyon üç hedeflerle ilgili önceliklerini dikkate alır; bunlar, ıslak çevre, kesit alanı, ve maruz kalan yüzeyidir.Projenin bölgesel koşullarına göre, program bu üç hedeflerin birine öncelik olanağı sağlar, ayrıca, bu üç hedefler her biri için farklı öncelik oran seçimi için olanak sağlar. Bu proje yerel koşullara bağlıdır. Geliştirilen program üniform akışa göre tasarlanmış, veönce kullanıcı tarafından belirtilenkısıtlamalara ve hedeflerin önemlilik oranlarına göre birçok muhtemel kesitten sadece optimum olanını seçer.
Özet (Çeviri)
The work in this thesis involves the development of a program by Visual Basic 6.0 for the optimization of the design of lined open channel lateral cross-section. The optimum values for the section variables, such as channel side slope, bottom width, and water depth for trapezoidal, rectangular and triangular channels are found by the computer program using an embedded optimization process that considers imposed limitations/constraints on the previously mentioned variables as well as other variables such as the velocity and top width. Also, the optimization considers priorities regarding three targets, which are the wetted perimeter, the cross-sectional area, and the exposed surface. This program enables for total priority of only one of these three targets, and also, enables for the selection of different ratios of priority for each of these three targets depending on the local conditions of the project. The developed program considers the flow being uniform and based on the production of many probable cross-sections and selects only the optimum one according to the constraints and ratios of the priority order of the targets specified in advance by the user.