Geliştirilmiş straforla kum karışımının kompaksiyon ve cbr özellikleri
Compaction and cbr properties of sand mixed with modified waste eps
  1. Tez No: 318469
  2. Yazar: DİDAR YASİN NAJMADDİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ ÇANAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma hafif dolgu malzemesi olarak kullanılan atık straforun dere kumu ile karıştırıldığında geri dönüşüm kullanımına etkisini sunmuştur . Yapılan çalışmada termal yöntemlerle ısıtılarak özelliği değiştirilmiş atık strafor kullanılmıştır. Özelliği değiştirilmiş straforu elde etmek için, atık strafor bir fırında 130 0C `de 15 dakika boyunca bekletilmiştir. Kumla karıştırılmış straforun CBR ve kompaksiyon özellikleri bu çalışmada incelenmiştir. Bu sebepten çalışma boyunca ağırlıkça %0, %5, %10, %15 ve % 20 oranlarında atık straforla hazırlanmış numuneler üzerinde 5 adet kompaksiyon deneyleri yapılmıştır. Standartproktorvemodifiyeproktordeneyleriolmaküzere 2 çeşitkompaksiyondeneyiyapılmıştır. Bütündeneysonuçlarından, geliştirilmişstraforun optimum sumuhtevasınavemaksimumkurubirimhacimağırlığınaetkisiaçıkçagözlemlenmiştir. CBR deneyleriiçinstandartvemodifiyeproktordeneyleriylenumunelerhazırlanmıştır. Bu numunelerislatilmamisdurumdahazırlanmıştır. Deneysonuçlarıgöstermiştirki; gerekstandartproktorgereksemodifiye proctor deneylerindeağırlıkçayüzdeolarakgeliştirilmişstraforunderekumuiçerisindekiartışımaksimumkuruyoğunluğunuazaltmıştır. Optimum sumuhtevasıözelliği her ikideney tipi içindedeğişmemiştir. Karışımdakigeliştirilmişstrafororanınınağırlıkçaartması CBR değerlerinidüşürmüştür. En düşük CBR değerinineldeedildigi %20 likkarisimoranitemelvealtıtemeliçinistenendegerlerisagladigigoruldu.
Özet (Çeviri)
This research presents the results of the study which influence the use of recycled waste expanded polystyrene foams (EPS), as a lightweight fill material when mixed with river sand. In this study, thermally modified waste EPS have been used. The waste EPS were put in to an oven at 130°C through 15 minutes to obtain modified expanded polystyrene (MEPS). Compaction properties and California Bearing Ratio (CBR) values of sand mixed with MEPS were investigated. For this purpose, five series of compaction tests were prepared that have 0%, 5%, 10%, 15%, and 20% MEPS by weight. Two types of compaction tests were carried out. These are standard and modified proctor tests. From each test results, effect of MEPS on optimum moisture content and maximum dry density was investigated. CBR are tests were also carried out after standard and modified proctor compaction. Tests were performed for unsoaked condition. The results showed that addition of MEPS to river sand decreases maximum dry density with increasing percentage of MEPS for both standard and modified proctor compaction. Optimum moisture content of the mixture was not affected for both tests. CBR values of the mixture were reduced when the percentage of the MEPS increased in the mixture. However, lowest CBR value at 20% MEPS are still within the acceptance limits for sub-base.