Anaerobik arıtma prosesinde ağır metal inhibisyonu/toksisitesi kontrolü
Heavy metal inhibition/toxicity control in anaerobic treatment process
  1. Tez No: 318473
  2. Yazar: FATİH ŞEVKİ ERKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÜCEER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada bazı ağır metallerin anaerobik arıtma sistemleri üzerindeki inhibisyon etkileri metan üretimi açısından araştırılmıştır. Bunun için sentetik atıksuya artan konsantrasyonlarda farklı ağır metal iyonları ilave edilerek kesikli ve sürekli (YAÇY) mezofilik anaerobik reaktörlerde deneyler yapılmıştır. Tüm deneyler aynı şartlarda metal ilave edilmemiş atıksularla da yapılmıştır.Mikrobiyal büyüme kinetik modelleri olan Logistic ve Gompertz modelleri kullanılarak toplam metan üretimi (ml) ve metan üretim hızı (µmax) hesaplanmıştır. Deneylerden elde edilen bulgular, modellerden hesaplanan değerlerle karşılaştırıldığında birbirleriyle uyum gösterdiği görülmüştür.Çalışmada uygulanan en yüksek ağır metal konsantrasyonu 2 mM olarak sınırlandırılmıştır. Uygulanan en yüksek dozlar için sistemdeki metan üretim hızına inhibisyon etkileri Cu>Zn>Ni>Cr>Pb>Cd şeklinde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, inhibitory effects of some heavy metals on the anaerobic treatment systems according to production of methane were investigated. For this, increasing concentrations of different heavy metal ions in synthetic wastewater was treated by batch and continuous (UASB) mesophilic anaerobic reactors. All experiments were repeated under the same conditions by treating synthetic wastewater without adding metal ions.By using Logistic and Gompertz models, kinetic models of microbial growth, the total methane production (ml) and methane production rate (?max) was calculated. The results of the experiments showed close agreement with the values calculated in models.The highest concentration of heavy metals applied in the study is limited to 2 mM. According to these models, the values of methane production rate for the highest heavy metal concentration were in the following order: Cu> Zn> Ni> Cr> Pb> Cd.