Gökkuşağı alabalığı ( Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) üretim tesislerinde (Mersin) pestisit araştırması ve üretim tesislerinin ekolojik yetiştiricilik açısından değerlendirilmesi
Pesticide research at Rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) production facilities (Mersin) and evaluation of production facilities in terms of ecological aquaculture
- Tez No: 318485
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ TAŞBOZAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada, Mersin ilinde bulunan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne kayıtlı 16 adet Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yetiştiriciliği tesisinde pestisit araştırması yapılmış ve bu tesislerin ekolojik yetiştiriciliğe uygunluk potansiyeli değerlendirilmiştir. Çalışma mart 2008-şubat 2009 tarihleri arasında, havuz suyu ve bu havuzlara stoklanan balıklardan aylık olarak örnek alımı yapılarak gerçekleştirilmiştir. Pestisitlerin miktarının tayini için spektrofotometrik yöntemlerden Gaz Kromatografisi (GK) yöntemi kullanılmıştır.Çalışmada işletmelerin hiçbirinin sularında veya yetiştiriciliği yapılan balıkların gıda olarak tüketilen dokularında pestisit ve ağır metal kalıntısına rastlanmamıştır. Özellikle jeolojik yapı olarak tarım arazilerinin az olduğu Anamur ilçesindeki işletmelerle, Mut ilçesindeki işletmeler, bu tarz kirlilikler açısından daha korunaklı durumda oldukları tespit edilmiştir. Yeterince bilgilendirme yapıldığında işletme sahiplerinin organik balık yetiştiriciliği konusuna sıcak bakabilecekleri izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pesticide research has been conducted at the 16 rainbow trout fishponds (Oncorhynchus mykiss) which are registered at the Food, Agriculture and Animal Breeding Department of Mersin and suitability of these fishponds has been evaluated for ecologic cultivation.The research has been performed over the samples which are monthly taken from pond water and fishes that are stocked into these ponds between 2008 March and 2009 February. Gas chromatography (GC) was used among the spectrophotometric methods in order to identify the amount of pesticides.Neither pesticide nor heavy metal residual has been detected at the edible tissue of the fishes or in the water of ponds of any production facility. It has been determined that the facilities are better protected for this kind of pollution which are located near to geologically poor agricultural lands, specifically Anamur and Mut counties. It is observed that the production facilities may lean towards to organic cultivation if they are sufficiently informed.