Serbest lie cebirlerinin modül parçalanışları
Module decompositions of free lie algebras
  1. Tez No: 318491
  2. Yazar: MEHMET ONAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK ERSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada sol normlu temel Lie monomiallerinin Lie çapımlarından meydana gelen serbest Lie cebirinin bazı yeni bazlarını elde etmek için eliminasyon olarak bilinen teknik kullanılmıştır. Bir serbest Lie cebirinin bir serbest K-modül olarak direkt parçalanışı elde edilmiş ve direkt bileşenleri metabelyen Lie kuvvetlerinin tensör çarpımları olan serbest Lie cebirinin homojen bileşenlerinin direkt parçalanışları elde edilmiştir. Ayrıca derecelendirilmiş cebir otomorfizmlerinin grupları için modüller olarak serbest Lie cebirlerinin yeni filtrasyonları ve parçalanışları elde edilmiştir. Bununla birlikte sırasıyla karakteristiği 0 ve pozitif karakteristikli cisimler üzerinde KG- modüller olarak serbest Lie cebirlerinin bazı yeni parçalanışları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the technique known as elimination to devise some new bases of the free Lie algebra which consist of Lie products of left normed basic Lie monomials is used. In section 2, the direct decomposition as a free K-module of a free Lie algebra is obtained and the direct decompositions of the homogeneous components of the free Lie algebra with direct summands that are tensor products of metabelian Lie powers are obtained. Furthermore, the new filtrations and decompositions of free Lie algebras as modules for groups of graded algebra automorphisms are obtained. Besides, some new decompositions for free Lie algebras as KG- modules over fields of characteristic zero and positive characteristic, respectively, are obtained.