Yenidünya çeşitlerinin ateş yanıklığı hastalığına duyarlılıklarının belirlenmesi
Determination of fire blight disease reactions in loquat varieties
- Tez No: 318497
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM AYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, farklı yenidünya çeşitlerinin Erwinia amylovora'nın neden olduğu ateş yanıklığı hastalığına karşı reaksiyonlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 5 farklı yenidünya çeşidi (Akko XIII, Gold Nugget, Sayda, Hafif Çukurgöbek ve Champagne de Grasse) ve Türkiye'nin farklı illerinden izole edilen 14 adet Erwinia amylovora izolatı kullanılmıştır. Bu çeşitlerin ateş yanıklığı hastalığının yaprak ve sürgün enfeksiyonlarına duyarlılık düzeyleri 2011 ve 2012 yıllarında araştırılmıştır.Yapılan iki yıllık çalışma sonucunda tüm çeşitler ateş yanıklığı hastalığının yaprak enfeksiyonuna çok duyarlı bulunurken, ateş yanıklığı hastalığının sürgün enfeksiyonlarına Champagne de Grasse, Akko XIII ve Hafif Çukurgöbek çeşitleri orta duyarlı, Sayda ve Gold Nugget çeşitleri az duyarlı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine fire blight disease, caused by Erwinia amylovora, resistance. Five different loquat varieties (Akko XIII, Gold Nugget, Sayda, Hafif Çukurgöbek and Champagne de Grasse) and 14 Erwinia amylovora strains, isolated from different cities of Turkey, were used in the study. Shoot and leaves infections of fire blight disease were evaluated in 2011 and 2012 on these loquat varieties.According to evaluations of two year studies, all loquat varieties were highly susceptible for leaves infections of fire blight disease. Champagne de Grasse, Akko XIII and Hafif Çukurgöbek varieties were found as moderately susceptible whereas, Sayda and Gold Nugget varieties were few susceptible for shoot infections of fire blight disease.