İdempotent dönüşümler ve idempotent dönüşümler tarafından doğurulan yarıgruplar
Idempotent transformation and semigroups generated by idempotent transformation
- Tez No: 318496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA AYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sonlu bir kümesi üzerinde tanımlanan tüm kısmi dönüşümler yarıgrubu, tüm dönüşümler yarıgrubu ve permütasyon grubunu sırasıyla , ve ile gösterelim. Öncelikle bazı özel elemanlar, doğuray kümesi, Green denklik bağıntıları, , , nin özellikleri ve bu yarıgrupların bazı özel alt yarıgrupları gibi yarıgrup teorideki gerekli kavramları verdik. olsun. Bu tezde , ve nin bazı özellikleri, özellikle idempotent elemanlar, bu yarıgrupların rank özellikleri ve bu yarıgrupların bazı alt kümeleri ve alt yarıgrupları ile ilgili literatürde olan bilgiler derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Let , and respectively denote the partial transformation semigroup, full transformation semigroup and permutation semigroup defined on a finite set .We first give some necessary contents of semigroup theory such as special elements, generating set, Green equivalence relations, properties of , , and some special subsemigroup of these semigroups. Let . In this thesis, we make a survey of some properties of , and , especially idempotent elements, rank properties of these semigroups and some special subsets and subsemigroups of these semigroups.